Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransız Senatör Nathalie Goulet Arab News’a konuştu: Fransa, terörün finansmanı ile mücadele etmede Suudi Arabistan’dan çok şey öğrenebilir

Fransız Senatör Nathalie Goulet Arab News’a konuştu: Fransa, terörün finansmanı ile mücadele etmede Suudi Arabistan’dan çok şey öğrenebilir

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yapacağı Körfez gezisi öncesinde Goulet, Paris’in Lübnan politikasını eleştirdi ve Suudi Arabistan’da yapılan reformlar hakkında övgüyle konuştu.
Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 09:30
Fransız Senatör Nathalie Goulet, Arab News’in Frankly Speaking programına verdiği röportaj

Fransız Senatör Nathalie Goulet, Suudi Arabistan’ın terör finansmanı ile mücadelede önde gelen ülkelerden biri olduğunu, bu konuda Fransa’nın Riyad’dan öğrenebileceği çok şeyin olduğunu açıkladı. Goulet, genel olarak Avrupa ülkelerinde ve Fransa’da Suudi Arabistan’ın yanlış afişe edildiğini belirtti.

Goulet, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bugün Cidde’ye yapacağı ziyaret öncesinde Suudi Arabistan merkezli Arab News tarafından hazırlanan Frankly Speaking programına röportaj verdi.

Goulet, Suudi Arabistan hakkında açıklamada bulundu:

“Avrupa ve Fransa, Suudi Arabistan’ı terörü finanse etmekle suçluyor. Bu imajı ve ilgili asılsız haberleri değiştirmeliyiz. Örneğin, Suudi Arabistan’da terör gruplarının izini sürmekte çok başarılı olan Küresel Aşırılıkçı İdeolojiyle Mücadele Merkezi (Etidal) var. Suudi Arabistan, Merkez Bankası ve uluslararası standartlara uyum sağlamak için çalışan bankacılık sistemine sahip. Suudi Arabistan, terör finansmanı ile mücadelede tüm uluslararası kuruluşlara üye bir ülke. Teröristlerin parasını reddetmekle kalmayıp bu konuda fiili adımlar atıyor. Çünkü eylemler, kelimelerden daha fazla ses getirir.”

Goulet, Fransa’nın terör finansmanı ile mücadele etmede performansını ise eleştirerek “Fransa, zekatın nakit olarak toplanmasından çok zarar görüyor” dedi. Paris’in, Suudi Arabistan’da yapılan zekat işlemlerinin banka havalesi yoluyla yapılması için çıkardığı kararlardan Fransa’nın öğrenebileceği şeyler olduğunu belirtti.


Suudi Arabistan’da son 5 yılda yapılan reformlardan övgüyle bahseden Goulet, “Suudi Arabistan’ın bu konuda iyi olduğunu anlatmak için para almadım. Ülke hakkında 15 yıldan fazladır bilgim var. Sokaktaki farkı gördüğünüzde, Suudi Arabistan gençlerinin durumuna baktığınızda, gelişmeyi izlediğinizde bir şeylerin değiştiğini anlıyorsunuz. Bu değişimin sebebi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ülkeye büyük umutlar getiren 2030 Vizyonu’dur. Suudi Arabistan, böyle bir liderliğe sahip olduğu için çok şanslı” dedi.

Paris’in Lübnan, özellikle Hizbullah yaklaşımının yanlış olduğunu söyleyen Goulet konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Genellikle ülkemi yabancı medyada Lübnan konusunda destekliyordum. Ancak fikrimi değiştirmeliyim. Son 15 yıldır Fransız hükümeti, Hizbullah’ın siyasi ve askeri bir kuruluş olduğunu düşünerek yanlış bir şekilde davrandı. Bizim yapmamız gereken ise askeri Hizbullah’ı yasaklayarak Hizbullah’ın siyasi yönü ile görüşmemiz. Ama gerçek şu ki tek bir Hamas olduğu gibi tek bir Hizbullah var. Hakim görüş değişmediği sürece kötü değerlendirmeler devam edecek. Çözümlerden birinin Lübnan’da yeni bir siyasi nesil hazırlamak ve siyasi sistemi dini müdahalelerden kurtarmak olabileceğini düşünüyorum.”


Editörün Seçimi

Multimedya