Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suudi Arabistan'da

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suudi Arabistan'da

Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 14:00
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından karşılandı.

Fransa Cumhurbaşkanı, Cidde'deki Kral Abdulaziz Havalimanı'na gelişinde, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Danışmanı Prens Halid Al-Faysal, Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan ve Mekke Valisi tarafından karşılandı. Macron’un ziyareti kapsamında, enerji, petrokimya, su arıtma, finansal hizmetler, eğitim sektörlerinde işbirliği gibi çeşitli sanayi ve hizmet sektörlerine ek olarak, gıda, sağlık, ulaşım, konut ve yatırımların çeşitlendirilmesi ve gübre, demir ve çimento endüstrilerinde ortak adımlar atılacak.

Paris'in Riyad'ın en önemli ve en büyük ticaret ortaklarından biri olması dikkat çekicidir. Fransa, Krallığın ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında en büyük 10. ihracat yaptığı ülkeler arasında ise en büyük 11. ülke.Salgın öncesi ticaret hacmi 52 milyar riyali (13,8 milyar dolar) aştı, bunun 32 milyar riyal (8,5 milyar dolar) Suudi Arabistan'dan Fransa'ya ihracat ve yaklaşık 17 milyar riyal (4.5 milyar dolar) Fransa'dan Suudi Arabistan'a ithalat şeklinde oldu.

Öte yandan Fransız Senatör Nathalie Goulet, Suudi Arabistan’ın terör finansmanı ile mücadelede önde gelen ülkelerden biri olduğunu, bu konuda Fransa’nın Riyad’dan öğrenebileceği çok şeyin olduğunu açıkladı. Goulet, genel olarak Avrupa ülkelerinde ve Fransa’da Suudi Arabistan’ın yanlış afişe edildiğini belirtti.


Goulet, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bugün Cidde’ye yapacağı ziyaret öncesinde Suudi Arabistan merkezli Arab News tarafından hazırlanan Frankly Speaking programına röportaj verdi.

Goulet, Suudi Arabistan hakkında açıklamada bulundu:

“Avrupa ve Fransa, Suudi Arabistan’ı terörü finanse etmekle suçluyor. Bu imajı ve ilgili asılsız haberleri değiştirmeliyiz. Örneğin, Suudi Arabistan’da terör gruplarının izini sürmekte çok başarılı olan Küresel Aşırılıkçı İdeolojiyle Mücadele Merkezi (Etidal) var. Suudi Arabistan, Merkez Bankası ve uluslararası standartlara uyum sağlamak için çalışan bankacılık sistemine sahip. Suudi Arabistan, terör finansmanı ile mücadelede tüm uluslararası kuruluşlara üye bir ülke. Teröristlerin parasını reddetmekle kalmayıp bu konuda fiili adımlar atıyor. Çünkü eylemler, kelimelerden daha fazla ses getirir.”

Goulet, Fransa’nın terör finansmanı ile mücadele etmede performansını ise eleştirerek “Fransa, zekatın nakit olarak toplanmasından çok zarar görüyor” dedi. Paris’in, Suudi Arabistan’da yapılan zekat işlemlerinin banka havalesi yoluyla yapılması için çıkardığı kararlardan Fransa’nın öğrenebileceği şeyler olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya