Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran silahları, sebze kamyonlarıyla Suriye’ye sokuldu

İran silahları, sebze kamyonlarıyla Suriye’ye sokuldu

Esed güçlerinin Ebu Kemal’de ‘uzlaşı’ merkezleri açması engellendi.
Pazartesi, 6 Aralık, 2021 - 17:45
Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor’da bulunan İran yanlısı milislerin arşiv fotoğrafı (SOHR)

Irak topraklarından gelen, sebze kamyonlarına yüklü silah ve mühimmat sevkiyatı Suriye topraklarına girdi. ‘Fırat’ın batısındaki İran başkenti’ el-Meyadin şehrine yönelen kamyonlar, Şibli arkeoloji alanındaki depolara boşaltıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), sebze kamyonlarındaki silah sevkiyatının ABD veya İsrail tarafından ‘hedef alınma korkusuyla’ yapıldığını belirtti.

6 Ekim’de de Irak’tan Suriye’ye bir silah sevkiyatı yapıldı. Kamyonlar, İran bağlantılı milislerin kullandığı yasadışı geçişler aracılığıyla gece geç saatlerde Suriye’ye girdi. Sevkiyat, Deyr-i Zor’un doğu kırsalındaki el-Meyadin’e ve oradan da şehrin eteklerindeki antik ‘Rahba Kalesi’ne yönlendirilirken, kaledeki tünellerden birine saklandı. Kaynaklar, SOHR’a sevkiyatın İran’a ait kısa menzilli füzeleri ve füze fırlatıcıları içerdiğini söyledi.

Eye of the Euphrates (Aynu’l Fırat Şebekesi), 5 Aralık’ta yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları’nın son saatlerde, iki taraf arasında olağanüstü hallerde tek bir frekans sağlamak için, Humus’un doğu kırsalındaki bölgelerde Suriye rejim güçleriyle paylaşılan radyo frekanslarını iptal ettiğini belirtti.

Şebekeye göre özel bir askeri kaynak, kararın, Humus’un doğusundaki T-4 askeri havaalanında Devrim Muhafızları liderliğinin talebi üzerine, gerekçesi açıklanmadan alındığını söyledi. Kaynak, “Karar göre milisler, sinyal merkezlerinde yeni frekanslar oluşturmaya ve Suriye rejim güçleriyle ortak bir frekans kullanmaya devam ediyor” dedi.

Şebekeye konuşan askeri kaynak, Suriye rejim güçleri ile İran Devrim Muhafızları arasında 5 askeri, 1 lojistik ve 1tıbbi olmak üzere 7 açık frekansın tespit edilmesinin ardından bu yeni değişiklik hakkında ise bir gerekçe sunmadı. Rus kuvvetlerinin, Devrim Muhafızları ile ‘Suriye rejimi ile ortak acil durum frekansı üzerinden’ iletişim kurduğu biliniyor.

Suriye rejiminin İranlı milislerle ilişkisi artan bir gerginliğe tanık oluyor. Öyle ki aktivistler, Deyr-i Zor’un doğusundaki Ebu Kemal şehrinde İran yanlısı milislerden sorumlu bir yetkilinin, bugün başlaması planlanan ‘uzlaşı’ faaliyetlerinin uygulanması için rejim güçlerine salon sağlamayı, sebebi belirtilmeksizin reddettiğini belirtti. SOHR’a göre bu durum, rejim güçlerini bugünkü göreve hazırlık olarak Deyr-i Zor şehrinin girişindeki bir garajın yanında çadırlar kurmaya sevk etti.

29 Kasım’da rejim istihbaratının talep ettiği Deyr-i Zor kırsalındaki Meyadin kentinde bulunan Uzlaşı Merkezi’nde binden fazla kişi ‘uzlaşmayı’ kabul etmişti. İnsan hakları kaynaklarına göre, çoğunluğu muhalif grupların eski üyeleri, rejim güçlerinden ayrılanlar ve silah ticareti ve terör suçundan arananlar olmak üzere, Deyr-i Zor kırsalındaki farklı bölgelerden bin 50 kişi, istihbarat birimleri tarafından geçen ay açılan merkezde ‘uzlaşı’ sağladı.

Meyadin şehrindeki en-Nehr Caddesi, ‘uzlaşı’ merkezinin önündeki aşırı kalabalık nedeniyle geçişlere kapatıldı. El-Meyadin şehrindeki Kırsal Kalkınma Merkezi ve en-Nehr Caddesi yakınlarında rejim üyeleri tarafından güvenlik alarmı verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya