Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi ve Umman şirketleri 30 milyar dolar değerinde 13 mutabakat zaptı imzaladı

Suudi ve Umman şirketleri 30 milyar dolar değerinde 13 mutabakat zaptı imzaladı

Salı, 7 Aralık, 2021 - 09:15
Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı karşılarken (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Umman Sultanlığı'na yaptığı ziyaretinde, önde gelen Suudi şirketler ile Umman Yatırım Otoritesi ve özel sektördeki bazı şirketler, 30 milyar dolara ulaşan 13 mutabakat zaptı imzaladı.

Bu mutabakat muhtıraları gelecek vaat eden sektörlerde belirli projelerdeki yatırımları ve ortak çalışmayı güçlendirmeyi ve iki kardeş ülke yönetimlerinin ortak ilgi alanına giren yatırımları karşılıklı güçlendirme vizyonunu hayata geçirmeyi hedefliyor. Yatırım anlaşmaları Umman’ın Dukm bölgesinde bir dizi nitelikli yatırımın yanı sıra enerji, yenilenebilir enerji, sağlık hizmetleri yönetimi, ilaç endüstrisi, şehir planlama, turizm, petrokimya, imalat, gıda ve tarım endüstrileri, ulaşım ve lojistik, bilgi teknolojisi ve finansal teknoloji alanlarını kapsıyor.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdülaziz el-Falih, yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı ve Umman Sultanlığı, Suudi ve Umman iş sektörleri arasında çeşitli yatırım ortaklıkları kurulmasına verimli bir zemin sağlayan gelecek vaat edici yatırım fırsatlarıyla dolu” dedi.

Bakan Falih, imzalanan mutabakat muhtıraları ile Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ve Umman’ın 2040 Vizyonu’nun beklentilerini gerçekleştirecek ve hizmetlerin gelişimine yansıyacak şekilde bazı alanlardaki yatırımları güçlendirmeye çalışacaklarını söyledi.

Falih, bu muhtıraların karşılıklı yatırım ilişkilerini destekleyerek, mevcut yatırım fırsatlarını geliştireceğini ve iki kardeş ülke arasında ekonomik entegrasyonu sağlayarak iki kardeş ülkeyi birbirine bağlayan ilişkileri güçlendireceğini ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya