Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Başbakanı: Omikron yıldırım gibi yayılıyor

Fransa Başbakanı: Omikron yıldırım gibi yayılıyor

Cumartesi, 18 Aralık, 2021 - 14:30
Güney Fransa’da bir hastayı evinde aşılamak için ambulansta Pfizer/BioNTech aşısı hazırlayan bir görevli (AFP)

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran bugün (Cumartesi) ülkede tespit edilen yeni Kovid-19 vakalarının yüzde 7 ila 10’unun Omikron varyantı ile enfekte olmuş olabileceğini söylerken, Başbakan Jean Castex yeni varyantın Avrupa’da adeta bir yıldırım gibi yayıldığını belirtti.

Veran yeni varyantın hızla yayılmasının, gelecek yılın başında, insanların restoranlara girmek veya uzun mesafeler için toplu taşıma araçlarına binmek için aşı belgesi sunmasını gerektiren, yeni sağlık önlemlerin uygulanmasında ana neden olduğunu belirtti.

Mevcut sağlık kuralları uyarınca, halka açık mekanlara girilmesi için negatif sonuçlu Kovid-19 test sonucu sunulması yeterli oluyor.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ofisi’nden dün yapılan açıklamada, koronavirüsün mutasyona uğramış Omikron varyantının yayılması nedeniyle ülkede epidemiyolojik durumun kötüleşmesi sebebiyle, Cumhurbaşkanı’nın 20-21 Aralık tarihlerinde Fransız kuvvetlerini ziyaret etmek için Mali’ye yapacağı ziyaretin iptal edildiği açıklandı.

Açıklamada, “Bu karar, ulusal önlemler ve cumhurbaşkanının uluslararası kurumlar arasında tutarlılık olması için alındı” ifadelerine yer verildi.

Fransa, Kovid-19’un beşinci dalgasını kontrol almaya çalışırken, Başbakan Jean Castex dün, insanların bazı yerlere girişi için aşı belgesi göstermelerinin gerektiğini belirterek, aşılama için yeni bir kampanyanın başlatıldığını duyurdu.

Aynı zamanda Castex de, 31 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında Ürdün'de konuşlanmış Fransız birliklerini ziyaret etmesine yönelik ziyaret planını iptal etti.


Başbakan, Omikron’un Avrupa’daki hızlı yayılımını yıldırıma benzetti ve 2022’nin başlarından itibaren Fransa’da baskın varyant haline geleceğini sözlerine ekledi.

Castex, Omikron’a yönelik pek çok detay henüz bilinmese de, Delta varyantından çok daha tehlikeli görünmediğini, mevcut verilerin, temel dozların yanı sıra ek bir dozun uygulanmasının hastalığın şiddetli formlarına karşı iyi bir koruma sağladığını gösterdiğini belirtti.

Güncel verilere göre, Fransa’da hastanelerin yoğun bakım servislerinde yaklaşık 3 bin hasta bulunuyor.

Castex, ek dozu olmak için uygun olma süresinin, ikinci aşılamadan sonraki beş aydan, dörde aya indirileceğini duyurdu.

Aynı zamanda, hükümetin aşıdan kaçınan kişilere yönelik yeni adımlarını gelecek yıldan itibaren açıklayacağını söyledi.

Başbakan “Tereddütlü veya şüpheci kişilere uzun bir süre vermemizin ardından, aşılara yönelik teşviki Ocak ayında güçlendireceğiz, zira birkaç milyon Fransız’ın aşı olmayı reddetmesinin, ülkenin nüfusunun tamamının hayatını tehlikeye atması kabul edilemez bir durum” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya