Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Küresel birleşme ve satın alma 2021’de 5,8 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı

Küresel birleşme ve satın alma 2021’de 5,8 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı

Cuma, 31 Aralık, 2021 - 12:45

Düşük maliyetli finansmana kolay erişim ve gelişen hisse senedi piyasalarının katkısıyla, ‘birleşme ve satın alma’ faaliyetlerinde tarihi bir yılın ardından, yeni yılda da bu işlemlerin emin adımlarla ilerlemeye devam etmesi bekleniyor.

Dealogic finans piyasaları platformunun verilerine göre, küresel birleşme ve satın alma hacimleri ilk kez 5 trilyon doları aşarak, 2007’de belirlenen 4,55 trilyon dolarlık önceki rekoru rahat bir şekilde geride bıraktı. 

Refinitiv’e göre, birleşme ve satın almaların toplam değeri 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 64 artarak 5,8 trilyon dolar oldu.

Küresel borsalarda nakit mevcudiyeti ve hisse değerlerinin artmasıyla birlikte, büyük alım fonları, kurumlar ve iş insanları 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 24 artışla 62 bin 193 anlaşma imzaladı.

Yatırım bankacıları, yaklaşan faiz artışlarına rağmen anlaşma çılgınlığının önümüzdeki yıl da devam etmesini bekliyor.

Daha yüksek faiz oranları, borçlanma maliyetlerini artırarak birleşme ve satın alma faaliyetlerini yavaşlatabilir. Bununla birlikte, anlaşma danışmanları hala 2022’de büyük bir birleşme telaşı bekliyor.

ABD Federal Rezervi’nin uyumlu para politikaları borsaları canlandırdı ve şirket yöneticilerine düşük maliyetli finansmana erişim sağladı. Bu da onları büyük hedeflerin peşinden koşmaya teşvik etti.

ABD, küresel hacimlerin neredeyse yarısını oluşturan birleşme ve satın almalara giden yolu açtı.

Başkan Joe Biden yönetimi altındaki daha sert bir antitröst (ticaret engellerini ve piyasa rekabetini önlemek için hükümetlerce izlenen politikalar) ortamına rağmen, birleşme ve satın almaların değeri 2021’de neredeyse iki katına çıkarak 2,5 trilyon dolara ulaştı.

Grant Thornton LLP’nin anlaşma yapıcılar ve danışmanlarla yaptığı bir ankete göre, katılımcıların üçte ikisinden fazlası düzenlemeler ve salgının getirdiği zorluklara rağmen anlaşma hacimlerinin artacağına inanıyor.

Birleşme ve satın alma hacimlerinin büyük kısmını teknoloji, finans, sanayii elektrik ve enerji gibi sektörlerdeki anlaşmalar oluşturdu. 


Editörün Seçimi

Multimedya