Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Elon Musk'ın antenleri kedilere yatak oldu

Elon Musk'ın antenleri kedilere yatak oldu

Sokak hayvanları Starlink alıcılarına büyük ilgi duyuyor
Salı, 4 Ocak, 2022 - 11:30
Uydu internetinin kullanıcıları arasına kediler de katıldı (Aaron Taylor / Twitter)

Elon Musk'ın uzay firması SpaceX'in uydu interneti projesi Starlink için kurduğu alıcı antenler, kedilerin ilgisini çekti.

Starlink müşterisi Aaron Taylor, antenin üzerinde yatan 5 kedinin fotoğrafını Twitter hesabından esprili bir notla paylaştı:

"Kediler antenin soğuk günlerde kendilerini biraz ısıtabileceğini keşfedene dek Starlink harika çalışıyordu."Firmanın Dünya yörüngesine 42 bin uydudan oluşan bir ağ kurmayı planladığı Starlink projesi uzun süredir Beta aşamasında.

Bu aşama, ürünün henüz geliştirme aşamasındayken, sürece dahil olmayan kişilerin kullanımına test amaçlı açılması anlamına geliyor.

Aslında Elon Musk, eylülde Twitter'dan yaptığı açıklamada, Beta sürecinin ekim ayında sonlanacağını söylemişti. Ancak firmadan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Uydu internetinin bu sürümü ABD, Kanada başta olmak üzere birkaç belirli bölgeyle sınırlı.

Halihazırda 100 binden fazla uydu alıcısının Starlink müşterilerinin hizmetinde olduğu belirtiliyor.


Sokak hayvanları için için konforlu bir alan

Kedilerin Starlink antenlerine duyduğu ilgi, Reddit kullanıcıları arasında da gündem oldu.

Jack Andy adını kullanan biri, gizemi çözmek için termal kamera kullandı. "Termal kamerayla antenimi kontrol ediyordum ve aslında tüm anten sıcak, arka tarafı bile" diyen Andy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani, eğer yere monte edilmişse, altında veya etrafında hayvan görebilirsiniz."

Bazı kullanıcılar antenlerine kuşların da tünediğini vurgularken, davetsiz misafirlerin alıcının performansını etkileyip etkilemediği henüz bilinmiyor.

 
Independent Türkçe, Futurism, Reddit, CNET


Editörün Seçimi

Multimedya