Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, BM’nin Sudan’daki diyalog girişimini memnuniyetle karşıladı

Suudi Arabistan, BM’nin Sudan’daki diyalog girişimini memnuniyetle karşıladı

Çarşamba, 12 Ocak, 2022 - 07:30
Kral Selman bin Abdulaziz video konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Sudan’daki taraflar arasında başlatılan diyaloğu memnuniyetle karşıladığı yinelendi.

Bakanlar Kurulu’nda, “Suudi Arabistan, Sudan'ın güvenliğini, barışını, birliğini, istikrarını, refahını ve kalkınmasını sağlayacak her şeye desteğini teyit ediyor” ifadeleri bir kez daha kullanıldı.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Bakanlar Kurulu’nda bölge ve dünyadaki gelişmeler hakkında raporlar gözden geçirildi.

Suudi Arabistan’ın, Yemen’de güvenlik ve istikrarı sağlama ve halkın acılarına son verme konusundaki istekliliğinin altı çizildi.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun bu kapsamda yaptığı çalışmaların, bölge, deniz seyrüseferi ve küresel ticareti güvence altına alma amacı taşıdığı ifade edildi.

İran destekli terörist Husi milislerin, uluslararası insancıl hukuku ve denizle ilgili yasaları ihlale devam ettiğine de bir kez daha dikkat çekildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan ile birçok ülke arasında işbirliğini güçlendirmek ve ilişkileri geliştirmek amacıyla son bir hafta içinde yapılan görüşmeler gözden geçirildi.

Bakanlar, Uluslararası Güneş İttifakı’nın kurulmasına yönelik çerçeve anlaşmanın 7. maddesinin değiştirilmesini onayladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Norveç Dışişleri Bakanlığı arasındaki siyasi istişarelere ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan’ın Küresel Okyanus İttifakı’na katılımı onaylanırken, Dışişleri Bakanlığı’na bu konudaki yasal prosedürlere devam etmesi için yetki verildi.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ile Suudi Arabistan Turizm Bakanlığı arasındaki işbirliği ile uluslararası bir akademi kurulmasını öngören mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu ve Katar İnsan Ticaretiyle Mücadele Komitesi arasında insan ticareti suçlarıyla mücadele konusunda işbirliğini öngören mutabakat zaptı taslağı hakkında Katar tarafıyla görüşülmesi için İnsan Hakları Komisyonu Başkanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Ukrayna hükümeti arasında bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarında işbirliğini içeren anlaşma konusunda Ukrayna tarafıyla görüşmesi için Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Başkanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya