Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta gösterilerin yasaklanması kararına rağmen göstericiler sokaklara döküldü

Tunus’ta gösterilerin yasaklanması kararına rağmen göstericiler sokaklara döküldü

Cumartesi, 15 Ocak, 2022 - 11:15
Tunus’taki gösterilerden (EPA)

Tunus’un başkentinde yüzlerce gösterici Cumhurbaşkanı Kays Said’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasıyla mücadele için aldığı kararlara karşı çıkarak gösteri düzenledi.

Başkentin merkezindeki 5. Muhammed Caddesi'nde toplanan göstericiler, “ Dün Bin Ali, bugün Kays. Devam etmeyecek”, “Darbe devriliyor”, “Halk Cumhurbaşkanı’nın azledilmesini istiyor”, “Halk darbeyi devirmek istiyor”, “Özgürlük, özgürlük” sloganları attı.

Yoğun önlemler alan güvenlik güçleri, başkentteki Habib Burgiba Caddesi'ni kapattı ve protestocuların caddeye ulaşmasını engelledi. Ancak, bazı protestocular bariyerleri geçmeyi başardı. Polis ise göz yaşartıcı gazla müdahale ederek, göstericileri dövdü ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Yaklaşık elli bin kişi de aynı cadde üzerindeki İçişleri Bakanlığı binasına yakınlaştı.


Geçtiğimiz Çarşamba günü,  Tunus hükümeti koronavirüs salgınının yayılmasıyla mücadele etmek için gece sokağa çıkma yasağı ve iki hafta boyunca toplanma yasağını onayladı.

Tunus Cumhurbaşkanı 25 Temmuz’da parlamentonun çalışmalarını askıya alarak, başbakanı görevden aldı ve iktidarı ele geçirmeye karar verdi. Daha sonra Necla Buden başkanlığında yeni bir hükümet atayan Said, 2014 anayasasının bazı bölümlerini askıya aldı.

Kays Said, 25 Temmuz 2022'de hükümet sistemi değişikliği için Anayasa referandumuna, 17 Aralık 2022'de de erken genel seçime gidileceğini duyurdu.


Cumhurbaşkanı, 25 Temmuz 2022'de hükümet sistemi değişikliği için Anayasa referandumuna, 17 Aralık 2022'de de erken genel seçime gidileceğini duyuran bir siyasi takvim belirledi.

Ancak Said’in bu adımları, Nahda Hareketi liderliğindeki siyasi partilerin yanı sıra insan hakları aktivistleri ve politikacıların güçlü muhalefetiyle karşı karşıya kaldı.


Said kararlarını halkın ‘yönünü düzeltme’ konusundaki gerçek talepleri olarak değerlendirerek savunurken, muhalefet bunu ‘otoriter bir sapma’ olarak görüyor ve 2011 yılında Zeynel Abidin bin Ali’nin devrilmesiyle kurulan anayasaya yönelik bir “darbe” olarak değerlendiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya