Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ahmed Mesud liderliğindeki Ulusal Direniş Cephesi ve Taliban arasında çatışma: 8 ölü

Ahmed Mesud liderliğindeki Ulusal Direniş Cephesi ve Taliban arasında çatışma: 8 ölü

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 10:15
Kabil’deki Taliban unsurları (AFP)

Belh Polis Sözcüsü Asif Veziri dün yaptığı açıklamada, Taliban’ın, Afganistan’ın kuzeyinde patlak veren bir çatışmada Ulusal Direniş Cephesi’nin (NRF) sekiz üyesini öldürdüğünü duyurdu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında ülkede iktidarı ele geçiren Taliban, organize bir direnişle karşı karşıya olduklarını reddediyor. Ancak önceki akşam yaşanan çatışma rejim karşısında silahlı muhalefetin varlığını gösteriyor.

Ahmed Mesud liderliğindeki Ulusal Direniş Cephesi savaşçıları, Belh vilayetinde Taliban unsurları ile çatıştı. Belh Polis Sözcüsü, Taliban ile yaşanan çatışmada Ulusal Direniş Cephesi’nden 8 savaşçının öldürüldüğünü söyledi. Veziri, Taliban Hareketi güçlerinin NRF savaşçılarından çok sayıda mühimmat ve makineli tüfek ele geçirdiğini söyledi.

Ulusal Direniş Cephesi AFP’nin çatışmayla ilgili talebine yanıt vermedi.

Çatışma, Taliban’ın Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki’nin Tahran’da Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud ile görüşmesinden yaklaşık iki hafta sonra yaşandı.

Ulusal Direniş Cephesi yetkilisi, iki taraf arasındaki farklılıkların devam etmesi nedeniyle toplantının herhangi bir somut sonuca ulaşamadığını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl Taliban’a direnmeyi başaran Ulusal Direniş Cephesi, Eylül ayına kadar Pençşir Vadisi'nde kalmayı başardı. Pençşir Vadisi, seksenlerde Sovyet güçlerinin, doksanların sonlarında ise Taliban’ın ilk yönetimi sırasında direnişin kalesi olarak biliniyor.

Pençsir Aslanı olarak bilinen Ahmed Şah Mesud 2001'de ABD'deki 11 Eylül saldırılarından iki gün önce El Kaide suikastı sonucu öldürüldü.

Ahmed Şah Mesud’un ölümün ardından görevi oğlu devraldı. Haberlere göre Mesud, sürgündeki diğer Afgan liderle direnişi örgütlemeye çalışıyor.

Taliban ayrıca, DEAŞ'ın yerel kolu DEAŞ-Horasan’ın saldırılarına da karşı koymaya çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya