Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nü güçlendirme planlarına karşı çıkıyor

ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nü güçlendirme planlarına karşı çıkıyor

Pazar, 23 Ocak, 2022 - 12:30
Dünya Sağlık Örgütü, her üye devletin yıllık aidatını artırmayı önerdi (Reuters-Arşiv)

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önde gelen bağışçısı ABD, kurumu daha güçlü ve bağımsız hale getirmek için yapılan önerilere itiraz ediyor.

Bu da ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin BM’ye bağlı kuruma uzun vadeli desteği hakkında şüpheler uyandırıyor.

Reuters’ın haberine göre, WHO’nun sürdürülebilir finansman çalışma grubu tarafından sunulan 4 Ocak tarihli teklif, üye ülkelerin yıllık aidatının arttırılmasını öngörüyor.

Bu planın, WHO’nun bir krize erken müdahale etme kapasitesinin sınırlarını gösteren, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının teşvik ettiği geniş bir reform sürecinin parçası olduğu biliniyor.

ABD’li yetkililer Reuters’e verdikleri demeçte, ABD hükümetinin reforma karşı olduğunu çünkü WHO’nun Çin’den gelenler de dahil olmak üzere gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyeti konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

ABD bunun yerine, sağlıkla ilgili acil durumların önlenmesi ve kontrolünü finanse edecek, doğrudan bağışçılar tarafından kontrol edilecek ayrı bir fon oluşturulması için bastırıyor.

Görüşmelere katılan ancak medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isim vermeyi reddeden dört Avrupalı ​​yetkili, ABD’nin WHO’nun reform planına muhalefetini doğruladı.

ABD yönetimi ise henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

4 Ocak tarihli teklif, üye devletlerin zorunlu aidatlarının 2024 itibariyle kademeli olarak arttırılarak, 2028’e kadar kurumun 2 milyar dolarlık çekirdek bütçesinin yarısını karşılamasını öngörüyor.

WHO’nun temel bütçesi, salgınlarla mücadeleyi ve dünya çapında sağlık sistemlerini güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Öneride ayrıca, tropikal hastalıklar ve grip gibi belirli küresel zorlukların üstesinden gelmek için yılda yaklaşık 1 milyar dolar ek fon sağlanması da yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya