Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Güney Sudan’daki etnik saldırılar onlarca can kaybına neden oldu

Güney Sudan’daki etnik saldırılar onlarca can kaybına neden oldu

Salı, 25 Ocak, 2022 - 15:15
Güney Sudan’da Silahlı saldırılar, Güney Sudan'ın bağımsızlığından bu yana yüz binlerce can kaybına yol açtı (Arşiv- Reuters)

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, geçtiğimiz Pazar günü Güney Sudan'da etnik gruplar arası şiddete maruz kalan bir bölgede düzenlenen silahlı saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 32 kişi hayatını kaybetti.

Saldırılar Güney Sudan'ın Jonglei eyaletinin doğusundaki Baidit bölgesinde silahlı etnik rakip gruplar tarafından gerçekleşti. İki köyün hedef alındığı saldırılarda evler kurşunlanıp yakılırken, bölge sakinleri olay yerinden kaçtı. Birleşmiş Milletler Güney Sudan Misyonu’na (UNMISS) göre, kurbanlar arasında kaçmaya çalışırken nehirde boğulan üç çocuk da var.

Saldırılar sırasında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 26 kişi yaralanırken,  birçoğu ise hala kayıp. UNMISS tarafından yapılan açıklamada, misyonun sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınadığı belirtilerek, taraflar savunmasız insanları riske atan gerilimi önlemek için derhal harekete geçmeye çağırdı. Açıklamada, yetkililerin derhal soruşturma başlatması ve sorumluların hesap vermesi çağrısında bulunuldu.

UNMISS, Güney Sudan bağımsızlığını kazandığı 2011 yılında bir yıllık bir süre için barışı koruma misyonu olarak ülkeye konuşlandı. Ardından ülkenin kanlı bir iç savaş ve etnik şiddete sürüklenmesiyle misyonun görev süresi uzatıldı. Ocak-Ağustos 2020 arasında etnik milisler tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırılar sebebiyle Jonglei’de 700’den fazla kişi hayatını kaybederken, bazıları tecavüze uğradı, bazıları ise kaçırıldı.

Bir BM soruşturması, siyasi ve askeri liderlerin, milisler tarafından pala, makineli tüfek ve bazen roketatarlarla koordineli saldırılarda köylerin tahrip edilmesini içeren şiddette rol oynadığını ortaya koydu. BM Güney Sudan Özel Temsilcisi Nicholas Haysom, geçtiğimiz Aralık ayında düzenlenen BM Güvenlik Konseyi sırasında, 2021 yılında yerel düzeyde şiddete maruz kalan sivillerin sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Ancak ülkede büyük bir istikrarsızlık hakim. İç savaştan sonra kurulan birlik hükümeti, iktidara geldikten yaklaşık iki yıl sonra silahlı şiddeti durdurmayı ve sorumluları cezalandırmayı başaramadı.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ve rakibi Riek Machar, 400 bin kişinin ölümüne sebep olan savaşın ardından Şubat 2020’de koalisyon hükümeti kurdu.

2018’de imzalanan barış anlaşmasının maddelerinin birçoğu uygulanmazken, BM bu durumun anlaşmanın çöküşünü zemin hazırlayabileceği konusunda uyarıda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya