Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya ve Çad sınırların güvenliğinin sağlanması konusunda uzlaştı

Libya ve Çad sınırların güvenliğinin sağlanması konusunda uzlaştı

Dibeybe, Deby ile paralı askerleri ve silahlı grupların faaliyetleri konusunda görüşme gerçekleştirdi.
Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 11:00
Libyalı bakanlar heyeti 25 Ocak’ta Çaldı yetkililerle bir araya geldi. (Libya Hükümeti)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Çad’ın başkenti Encemine’de Çad Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Korgeneral Muhammed İdris Deby ile görüştü. Savaşçıların ve ‘radikalizm yanlılarının’ ilerlemesini durdurmak amacıyla iki ülke arasındaki ortak sınırı güvenliğinin sağlanması konusunda anlaştı.

Dibeybe, Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed el-Haddad ve Askeri İstihbarat Başkanı’nın yanı sıra İçişleri Bakanı Halid Mazen, Dışişleri Bakanı Necla el-Mankuş ve İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid el-Lafi’nin de yer aldığı bakanlardan oluşan bir heyetle, 25 Ocak’ta Çad’ı ziyaret etti. Heyet, Çad Başbakanı Pahimi Padacke ve Çad Dışişleri Bakanı Muhammed Zeyn Şerif tarafından karşılandı.

Görüşmenin gündeminde güvenliğin yanı sıra paralı askerlerin ve silahlı grupların sınırdan geçişleri ile iki kardeş ülke arasındaki ikili ilişkiler vardı. Ayrıca çeşitli alanlarda iletişim ve iş birliğinin artırılması ele alındı.

Görüşmede ayrıca başta ortak sınırların güvence altına alınması ve yönetilmesi ile 2018 yılında imzalanan dörtlü anlaşmanın yürürlüğe girmesi olmak üzere iki ülke açısından ortak öneme sahip bir dizi konu tartışıldı.

Dibeybe’nin ofisinden yapılan açıklamada toplantıda güvenlik işbirliğini geliştirme, doğru takip mekanizmaları geliştirme ve bilgi akışını güvence altına alma yollarının da ele alındığı belirtildi.

Dibeybe görüşmenin başında yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğine dikkat çekti. Ortak çöl devriyeleri ve kurslar düzenleyerek iki ülke arasındaki güvenlik alanındaki iş birliğini desteklemenin önemini vurguladı.

Dibeybe ayrıca uluslararası topluma da ‘radikal gruplar, organize suç çeteleri ve kaçakçılar için bir sığınak haline geldiğini’ söylediği sınırı kontrol etmek için iki ülkenin ‘çabalarını desteklemede üzerine düşeni yapması’ çağrısında bulundu. “Bu krizlerin çözümü yalnızca güvenlik başlığıyla sınırlı kalmamalıdır. Çünkü güvenlik yaklaşımı tek başına yeterli değildir” ifadesini kullandı.

Dibeybe ayrıca ortak öncelikleri belirlemek ve bunları uygulama mekanizmalarını geliştirmek amacıyla iki ülkeden ekonomik ve ticari alanlarda uzmanlardan oluşan ortak komiteler kurmak için çalışma çağrısı yaptı.

Ticaret takasının hacmini artırma yollarını, mal takasını kolaylaştırmayı ve Çad’ın Libya limanlarından yararlanma imkanını günde getiren Dibeybe Çad’a ekonomik önlemler paketi sundu. Paket, iki ülke arasındaki ortaklığın ve ekonomik entegrasyonun gerçekleştirilmesi, yollar inşa etme ve ortak taşımacılık şirketleri kurulmasının yanı sıra ticaret hacminin artırılmasının teşvikini de kapsıyor.

Libya Başkanlık Konseyi üyesi Musa Koni ve Deby geçen ağustos ayının sonunda ortak sınır güvenliği konusuna ek olarak Çad silahlı gruplarının Libya topraklarından çıkarılması üzerinde uzlaşı sağlamıştı. İki taraf söz konusu dönemde ayrıca Libya, Çad, Nijer ve Sudan arasında imzalanan dörtlü güvenlik anlaşmasının etkinleştirilmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Anlaşma, sınırları korumak için ortak bir güç oluşturma mekanizmalarına ilişkin detaylar içeriyor. Ayrıca insan kaçakçılığı, yasa dışı göç ve imzalanan dörtlü güvenlik anlaşmasının etkinleştirilmesi ile teröre ve diğer sınır ötesi suçlara neden olan faktörlerin engellenmesini hedefliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya