Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta ‘anayasanın onaylanması yıldönümünde’ meclis oturumu çağrısı

Tunus’ta ‘anayasanın onaylanması yıldönümünde’ meclis oturumu çağrısı

Gannuşi anayasanın onaylanmasının sekizinci yıldönümü dolayısıyla ‘meclis oturumu’ çağrısı yaptı
Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 07:30

Tunus Nahda partisi başkanı Raşid Gannuşi, yeni anayasanın onaylanmasının sekizinci yıldönümünü kutlamak amacıyla ‘meclis oturumu’ düzenlenmesi çağrısında bulundu.  

 Gözlemciler Gannuşi’nin çağrısını Cumhurbaşkanı Kays Said’e meydan okuma olarak değerlendirdi.  

Gannuşi’nin yardımcısı Mahir Mezyub, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, anayasayı kutlama oturumunun yerel saatle 11’de başlayacağını ve ‘video konferans’ yöntemiyle yapılacağını belirtti.  

 2011 devriminden sonra seçilen Ulusal Kurucu Meclis, 2014 yılında Tunus'un yeni anayasasını onaylamıştı. Tunus Cumhurbaşkanı, 13 Aralık 2021’de açıkladığı "siyasi krizden çıkış yol haritası" ile ülkede 17 Aralık 2022'de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını duyurmuştu.

 Dondurulmuş meclisin son başkanı Raşid Gannuşi’nin yardımcısı Mahir Mezyub, Tunus’un ikinci anayasasının kabul edilişinin sekizinci yıldönümünü için gerçekleştirilecek ‘oturuma’ uluslararası temsilcileri de davet etti. Mezyub, BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Nada el-Naşif, Arap Parlamentolar Birliği Genel Sekreteri Fayiz Şevabike ile Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Genel Sekreteri Martin Chungong’a birer davetiye iletti.  

 Davetiyede: ‘’Yeni anayasa kutlamaları, Tunus’la ilgilenenlere ve tüm dünyaya, anayasaya ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızı göstermek ve istisnai kararlarla anayasal olmayan icraatları reddettiğimizi vurgulamak için bir mesajdır’’ denildi.  

 Gannuşi’nin bu hamlesi, 25 Temmuz'dan bu yana istisnai önlemler çerçevesinde anayasanın birçok maddesini askıya alan, meclisi donduran ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldıran Cumhurbaşkanı Kays Said’e meydan okuma olarak değerlendirildi. Gözlemciler bu kutlamanın 2014 anayasasının ‘geçerli ve meşru’ olmadığını savunan cumhurbaşkanı destekçileri ile karşıtları arasındaki çatışmayı derinleştireceğine inanıyor.  

 Ulusal Reform bloğu temsilcisi Nisrin el-Amari, Gannuşi’den ‘anayasanın imzalanmasının sekizinci yıldönümü kutlamaları’ için yapılacak ‘uzaktan oturum’ için davet aldığını doğruladı ancak iştirak edip etmeyeceğini açıklamadı.

Bu arada, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının ve ayrıcalıklarının kaldırılması, maaş ve harcırahlarının kesilmesiyle ilgili cumhurbaşkanı kararnamesinin iptali için açılan dava reddedildi. Milletvekili Hatem el-Meliki, meclisin durumunun belirsizliğini koruduğunu, Cumhurbaşkanı Said’in meclisle ilgili nihai bir karar almasının gerektiğini söyledi. 

 Demokratik Akım, Cumhuriyetçi Parti ile Emek ve Özgürlükler için Demokratik Blok, yeni anayasanın onaylanmasının sekizinci yıldönümünde bir basın toplantısı düzenleyerek, ülkenin içinde bulunduğu ‘kriz ortamından’ çıkış için çözüm önerilerini duyuracak. 

Bahsi geçen partiler daha önce yaptıkları ortak açıklamada, Cumhurbaşkanı Said ve Nahda Hareketinin içinde yer almayacağı bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti. Cumhurbaşkanı ve Nahda hareketinin dışlandığı bir ‘ulusal diyalog’ girişiminin başarılı olup olmayacağı merak konusu iken, bu partilerin Tunus İşçi Sendikası tarafından desteklendiği iddia ediliyor. İşçi Sendikasının geniş bir toplumsal desteği bulunuyor.  

İki gün önce yayınlanan resmi gazetede, Cumhurbaşkanı Kays Said’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi Direktörü Nadya Akkaşe'nin istifasını kabul ettiği yer aldı. Kays Said’e yakın isimlerden olan Akkaşe’nin istifası, cumhurbaşkanlığı içindeki çekişmeleri gündeme getirmişti.  


Editörün Seçimi

Multimedya