Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığından kaynaklanan küresel güvenlik riskleri konusunda uyardı

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığından kaynaklanan küresel güvenlik riskleri konusunda uyardı

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 11:30
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik daha fazla saldırganlığının küresel güvenlik ve ekonomiyi tehdit ettiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Bakan Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik daha fazla saldırganlığının ortaya çıkardığı küresel güvenlik ve ekonomik risklerin altını çizdi, ileriye dönük sorumlu yolun gerilimi azaltma ve diplomasi olduğunu vurguladı” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise, Wang’ın ABD’li mevkidaşına Rusya’nın rasyonel güvenlik endişelerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Wang, söz konusu telefon görüşmesinde Rusya ve Ukrayna’ya ithafen, “Tüm tarafları sakin olmaya ve gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Washington ve Avrupalı müttefikleri, Moskova’yı komşusunun sınırları yakınına 100 bin asker yığarak Ukrayna’yı işgal etmeye hazırlanmakla suçluyor.

Rusya ise Ukrayna’yı işgale hazırlandığına ilişkin iddiaları reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya