Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus pandemi tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağını iki hafta uzatabilir

Tunus pandemi tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağını iki hafta uzatabilir

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 09:15
Emanullah el-Messaidi

Tunus Koronavirüsle Mücadele Komisyonu üyesi Emanullah el-Messaidi, 9 Ocak’ta Tunus makamları tarafından Kovid-19’un Omikron varyantının yayılmasını sınırlamak için alınan önleyici tedbirlerin devam etmesi adına, Komisyonu’nun sokağa çıkma yasağını iki hafta daha uzatılmasını önerdiğini söyledi. Tunus’ta günlük vaka sayısının 10 bine yaklaşmasıyla yeni önlemler alınmıştı.

Alınan önleler arasında kurallara uyulması, kültürel gösteri ve toplantıların yasaklanması ve aşı kartı kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Komisyon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için yerel kampanya çerçevesinde yürütülen kampanyaların sürdürülmesinin yanı sıra kurallara uyulmasını tavsiye etti.

Messaidi düzenlenen basın toplantısın yaptığı açıklamada, Tunus'ta koronavirüs vaka sayısı ve hastaneye yatış oranlarında artış yaşandığını belirterek, bu durumun hükümetin enfekte olmuş kişilerin  hastanede karşılanmasına yönelik hazırlıkları sürdürmesini sağladığını belirtti. Messaidi ayrıca,  sağlık sisteminin normal çalıştığını ve tüm vakaları karşılayabildiğini aktardı.

Yetkili, Tunus’a seyahet edenlerin aşı durumuyla ilgili verdiği bilgide, ülkeye gelenlerin yalnızca hızlı bir şekilde test edildiklerini söyledi.

Messaidi, test sonucunun pozitif çıkması halinde, belirtiler ortaya çıkıncaya dek 5 gün evde izole edileceklerini, ardından iki gün daha izole durumun devam edeceğini vurgulayarak, 7 gün sonunda normal hayata devam edebileceklerini bildirdi.

Tunus Sağlık Bakanlığı 24 Ocak’ta 9 bin 706 yeni vaka ve 17 ölüm kaydedildiğini duyurdu. Şimdiye dek 260 bin 51 kişinin hayatını kaybettiği Tunus’ta 866 bin 445 kişi koronavirüse yakalandı.

Bakanlık, Tunus'taki epidemiyolojik durumun gelişimine ilişkin günlük raporunda, pozitif test sayısının yüzde 31,87'ye ulaştığını aktardı. Son günlerde 174’i yoğun bakım, 51 solunum cihazına bağlı olmak üzere hastane ve kliniklere yatan hasta sayısı 751’e ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya