Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’daki Uluslararası Somali Zirvesi sona erdi

Mısır’daki Uluslararası Somali Zirvesi sona erdi

Mısır’daki Somali'nin güvenliğine ilişkin uluslararası zirve sona erdi
Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 11:15
Şukri, ABD’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi ile görüştü (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır'ın başkenti Kahire'de, Somali'deki güvenlik durumuna ilişkin gelecekteki düzenlemeleri ele almak üzere düzenlenen uluslararası zirve dün sona erdi. Zirve Somali hükümeti, Afrika Birliği (AfB), Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve bir dizi uluslararası ortak kurumdan diplomatların katılımıyla gerçekleşti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kahire Çatışmaların Çözümü, Barışı Koruma ve İnşa Etme Uluslararası Merkezi tarafından düzenlenen zirve 25 ve 26 Ocak tarihlerinde gerçekleşti. Mısır tarafına Afrika İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Hamdi Sened Luza, Somali tarafına ise Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Mahmud Abdi Hasan başkanlık etti.

Bakanlığın açıklamasına göre, Mısır, Somali'de barış ve istikrarı desteklemek ve ulusal kurumlarının yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak için sarf ettiği sürekli çabalar kapsamında, bu zirveye ev sahipliği yaptı.

Zirve, “Afrika Birliği Somali Misyonu’nun (AMISOM) 31 Mart 2022'de sona ermesi ışığında Somali'deki 2021 sonrası düzenlemeleri tartışmak için Somalili yetkililer ile Afrikalı ve uluslararası ortaklar arasında gayri resmi istişarelere yer vermeyi” amaçlıyordu. Birliğin yeni misyonunun doğası ve görevleri ile Birleşmiş Milletler ve uluslararası ortakların yeni misyonu destekleme ve yardım etme konusunda daha fazla katılım olasılığını araştırmak da zirvenin hedefleri arasında yer aldı.

Zirvede, yeni AMISOM'un güvenlik ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerini destekleme yolları da dahil olmak üzere çeşitli konuları ele aldı. Bunların başında terörle mücadele ve Kahire'de bulunan Afrika Birliği’nde Çatışma Sonrası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Merkezi'nin beklenen rolü yer aldı. Somali'nin mevcut aşamadaki zorlukların üstesinden gelmesini ve ülkede kurumlar inşa etme ve kalkınmayı gerçekleştirme çabalarını artırmasını sağlamak için uluslararası ortaklardan istenen destek de zirvenin gündeminde kendine yer buldu.

Söz konusu zirvenin yanı sıra Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Büyükelçi David Satterfield arasında istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Hafız, Şukri’nin ABD elçisini, yeni görevi için tebrik ettiğini ve bölgedeki bazı ülkelerdeki en önemli olaylar hakkında bilgi verdiğini söyledi. Hafız’ın açıklamasına göre Dışişleri Bakanı, Afrika Boynuzu'nda güvenlik ve istikrarın, tanık olduğu tüm sorunların çözümünü sağlayan kapsamlı bir perspektiften ele alınmasının önemini vurguladı. Şukri, Mısır'ın Somali'deki duruma olan ilgisini ve orada güvenlik ve istikrar sağlama çabalarına verdiği desteği vurguladı. Öte yandan ABD’li Temsilci ‘Mısır'ın ev sahipliğini’ takdir etti.

Hafız, yaptığı açıklamada, Satterfield'ın Afrika Boynuzu'ndaki genel durumu ve sorunları, özellikle Sudan'daki durumun da ele alındığını ifade etti. Şukri, Mısır'ın, güvenlik ve istikrarı Mısır ve bölgenin güvenlik ve istikrarının ayrılmaz bir parçası olan Sudan'daki kardeşlere her türlü desteği sağlamaya istekli olduğunu açıkladı. Mısır'ın bu bağlamda, mevcut krizi çözmek amacıyla çeşitli Sudanlı taraflar arasında bir diyaloğu etkinleştirme girişimini desteklediğini de sözlerine ekledi. Hafız’a göre söz konusu açıklamada Etiyopya’nın Büyük Nahda (Rönesans) Barajı konusu da ele alındı. Açıklamada Şukri’nin, barajın doldurulması ve işletilmesine ilişkin kurallar konusunda 2021 yılının Eylül ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından yayınlanan beyanname uyarınca üç ülkenin çıkarlarını dikkate alan adil, dengeli ve yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılması amacıyla müzakerelere bir an önce devam edilmesinin önemini vurguladığı ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya