Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, BM’nin su alanındaki çalışmalarını destekliyor

Mısır, BM’nin su alanındaki çalışmalarını destekliyor

İklim değişikliğiyle mücadele için ‘radikal önlemler’ çağrısında bulundu
Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 12:00
Toplantıdan bir kare (Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı)

Mısır dün su konularında çalışmaları desteklemek ve iklim değişikliğinin su sektörü üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadele etmek için Birleşmiş Milletler (BM) çalışmalarının güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati bu çağrıyı, Hollanda’nın su işlerinden sorumlu üst düzey temsilcisi Henk Ovink ve Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü (IWMI) Direktörü ve Glasgow Üniversitesi’nde Su Kaynakları ve Hidroloji Profesörü olan Asit Biswas ile gerçekleştirdiği toplantılarda dile getirdi. 

Mısır Su Kaynakları Bakanı Muhammed Abdulati video konferans ile gerçekleştirdiği iki toplantıda, iklim değişikliğinin dünya çapında su kaynakları ve gıda üretimi üzerindeki bariz ve giderek artan etkilerinin yanı sıra deniz seviyesinin yükselmesine ve nehir kaynaklarındaki su miktarları üzerinde beklenmedik etkilere neden olması göz önüne alındığında, iklim değişikliği konusunun şu anda dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti.

Bakanlığın açıklamasına göre, Bakan dünyanın birçok ülkesini vuran ve bu ülkelerde büyük kayıplara neden olan birçok aşırı hava olaylarının görüldüğünü, dünyadaki doğal afetlerin yüzde 70’inin sel, kuraklık vb. gibi suya bağlı felaketler olduğunu ve bu durumun acilen harekete geçilmesini gerektirdiğini belirtti. Bakan şu anda ciddi önlemler alınmaması halinde, bu etkilere ayak uydurmanın gelecekte daha zor ve maliyetli olacağını, dolayısıyla su alanında dünyanın farklı ülkeleri arasında iş birliğinin ve karşılıklı deneyim aktarımının gerekli olduğunu vurguladı.

Açıklamaya göre, Henk Ovink ise 4. Kahire Su Haftasın ve Mısır’ın liderlik ettiği “Su Kıtlığından Yaşanan Bölgelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak İçin Politika Diyaloğu” ara dönem toplantıları da dahil olmak üzere uluslararası etkinlikler sırasında “Su ve İklim Değişikliği” dosyasının öne çıkarılmasının önemini vurguladı.

Asit Biswas, Mısır’da su kanalların düzenlenmesi, modern sulamaya geçilmesi ve su sisteminin modernize etme yoluyla su sisteminin kaydedilen gelişim ve niteliksel gelişime övgüde bulundu ve Mısır’ın su yönetimi alanında uluslararası düzeyde bir örnek alınacak bir konuma geldiğini belirtti. Biswas su konuyla ilgili önde gelen tarafların, dünyanın tanık olduğu su sorunları gölgesinde su güvenliğinin nasıl sağlanacağını tartışmak üzere davet edildiği 5. Kahire Su Haftası etkinliklerinde bir tartışma oturumu düzenleme arzusunu dile getirdi. Aynı zamanda su sektöründeki teknolojik gelişmelere ayak uydurması için Mısır’ı, Singapur düzenlenecek Uluslararası Su Konferansı’na davet etti.


Editörün Seçimi

Multimedya