Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Halk Gücü Sosyalist Birliği Partisi anlaşmazlıkların gölgesinde kongre düzenliyor

Fas Halk Gücü Sosyalist Birliği Partisi anlaşmazlıkların gölgesinde kongre düzenliyor

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 14:15
Fas Halk Gücü Sosyalist Birliği Partisi (UNFP) Genel Sekreteri İdris Laşkar. (MAP)

Fas Halk Gücü Sosyalist Birliği Partisi (UNFP) bugün, Bouznika'da (Rabat'ın güneyinde) 11’inci kongresini düzenliyor. Kongre, UNFP Genel Sekreteri İdris Laşkar’ın üçüncü dönem için aday gösterilmesi konusundaki tartışmaların gölgesinde gerçekleşiyor.

UNFP’nin iç tüzüğünde genel sekreterin yalnızca iki dönem görev yapmasına izin verilmesi nedeniyle tüzük değiştirildi ve Laşkar’ın üçüncü dönem için adaylığının önü açıldı. Ancak genel sekreterlik görevi için aday olan Hasna Ebuzeyd ve Muhammed Bubekri de dahil olmak üzere bir dizi parti üyesi, Laşkar’ın üçüncü kez aday olmasını sağlamak için iç tüzükte yapılan değişiklikleri iptal etmek üzere dava açtılar. Rabat Asliye Hukuk Mahkemesi dün söz konusu davaya ilişkin kararında ret cevabı verdi.

Partinin genel sekreterliği için adaylığını açıklayan eski bakan Abdelkarim bin Atik ve eski bakan ve partinin eski siyasi büro üyesi olan Muhammed Bubekri mahkemenin kararının ardından adaylıktan çekildiklerini duyurdular.

Bin Atik yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mahkeme, konferansın çalışmasını askıya alma talebinin reddedildiğini açıkladı. Şaşkınız. Bugün partizan uygulamaların hayat geçirildiği bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız. Bu partizan uygulamalar, seçim kazanımlarını ayrıcalıklar elde etmek için adeta bir hedef haline getiriyor. UNFP, bir konferanstan daha büyüktür. Karanlıkta faaliyet gösteren baskı güçlerinden korkmadan inançlarını ve konumlarını ifade edebilen gerçek siyasi aktörlere ihtiyaç duyulan bu dönemde herkes sorumluluğunu üstlenmeli.”

Parti genel sekreterliği adaylığından çekilme kararı aldığını söyleyen Bubekri sözlerini şöyle sürdürdü:

“UNFP’nin 11’inci kongresinin birçok anlaşmazlık ile gölgelenmiş olduğu şüphesiz ortada. Parti kanunlarının ülkedeki parti kanunlarını ihlal edecek biçimde tahrif edilmesi de bu anlaşmazlıklar arasındadır.”

Fas Halk Gücü Sosyalist Birliği Partisi (UNFP) siyasi büro üyeleri, geçtiğimiz salı günü Rabat'ta düzenledikleri basın toplantısında, UNFP Genel Sekreteri İdris Laşkar’ın parti lideri olarak çalıştığı iki dönemin (2012’den 2021’e kadar) ardından üçüncü bir dönem için aday olmasını talep ettiler. Açıklamada kazanımların korunmaya devam edilmesi gerektiği vurgulandı.

UNFP liderlerinden Mehdi Mezvari tarafından okunan bildiride, sorumluluk etiğinin mevcut aşamayı ve sonuçlarını korumak için kolektif bir ruha sahip olunması gerektirdiği belirtildi. Bildiriye göre bu durum, örgütsel ve siyasi olarak inşa edilen yapıya uygun olarak parti kurumları ve destekçileri tarafından dile getirilen ‘acil iç çağrıya’ yanıt vermek üzere Laşkar’a partinin bir sonraki liderliği için adaylığını sunma yetkisi verdi. Laşkar’a adaylığını sunma çağrısı yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Biz de dahil olmak üzere kurumların, aktivistlerin ve mücadele verenlerin taleplerine cevap vermek İdris Laşkar’ın görevidir. Bu toplu talebe cevap vererek liderlik etmek için bir kez daha sorumluluk almalıdır.”

Diğer yandan UNFP konferansının, Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 8 bölgesel platform üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenmesi kararı alındı.

Bouznika'daki açılış oturumuna Ulusal Konsey (konferans sonrası en yüksek karar alma organı) üyelerinin yanı sıra siyasi büro üyelerinin de katıldığı belirtildi. Sayısı bini aşan diğer kongreye ise bölgesel elektronik platformlar üzerinden katılım sağlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Kongrenin, parti sekreterini seçmek için Rabat'ta toplanacak yeni Ulusal Meclis üyelerini oylaması bekleniyor.

Laşkar, parti başkanlığında üçüncü dönemi kazanma olasılığı en fazla olan isim olarak gösteriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya