Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İİT, BMGK’nın Husileri ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırması memnuniyetle karşıladı

İİT, BMGK’nın Husileri ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırması memnuniyetle karşıladı

Salı, 1 Mart, 2022 - 17:15
Sana’daki silahlı Husiler (EPA)

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından İran destekli Husi milislerin “terör örgütü” olarak tanımlaması kararını memnuniyetle karşıladı.

Genel Sekreterlik, bu kararın terörist Husi milislerin ve destekçilerin faaliyetlerine katkıda bulunacağını belirterek, alınan kararın Husi milislerin tehlikesini etkisiz hale getireceğini kaydetti. Ayrıca, alınan kararın Yemen halkını hedef almak ve uluslararası seyrüsefer özgürlüğü ve komşu ülkeleri tehdit etmek için kullandıkları füzeler, insansız hava araçları, çeşitli silahlar ve para tedarik etmeyi sonlandırmaya katkı sağlayacağı bildirildi.İİT Genel Sekreterliği, Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referansa dayalı siyasi çözüm yoluyla Yemen krizini sona erdirme yönünde yapılan çalışmalara destek verdiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya