Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan elektronik çiplere yönelik bölgedeki ilk programı başlattı

Suudi Arabistan elektronik çiplere yönelik bölgedeki ilk programı başlattı

Perşembe, 31 Mart, 2022 - 12:30
Elektronik çipler ile ilgili programın lansmanı dün yapıldı. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan dün Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri aracılığıyla, elektronik çip tasarımı ve yerelleştirme alanında araştırma ve geliştirmeyi desteklemek ve kadroları daha nitelikli hale getirmek için bölgede türünün ilk örneği olan Suudi Yarı İletken Programı’nı başlattığını duyurdu.

Duyuru dün Araştırma, Geliştirme ve İnovasyon Geliştirme Kurumunu (RDIA) denetleyen Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Başkanı Dr. Munir ed-Desuki'nin gerçekleştirdiği açılış sırasında yapıldı. RDIA ve Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından düzenlenen Yarı İletken Gelecek Forumu’na fizik dalında Nobel Ödülü sahibi ve yarı iletken teknoloji uzmanı Dr. Shuji Nakamura, 2015 yılında Kral Faysal Ödülü’nü alan ve 2017 yılında da Albert Einstein Uluslararası Bilim Ödülü’ne layık görülen Dr. Ömer Yani, Gen Düzenleme Tekniğiyle Kral Faysal Ödülü alan Dr Daid Ruchian Liu, bu yıl bilim alanında ödül alan Dr Nadir el Masmudi ve Dr. Martin Heyer’in yanı sıra yerel ve uluslararası uzmanlar katılı sağladı.

Program, elektronik çip teknolojilerinde bilimsel araştırmalar yapmayı ve Suudi Arabistan Krallığı’nda yarı iletken endüstrisinin yerelleşmesini desteklemek için tasarım ve üretim alanını nitelikleştirmeyi amaçlıyor. Program ayrıca Suudi üniversitelerindeki araştırmacılara, tasarımları için gerekli araçları sağlayarak ve yüksek üretim maliyetlerini destekleyerek en son teknolojilerle elektronik çipler üretme fırsatı veriyor.

Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Malzeme Bilimi Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Said eş Şehri forum sırasında yaptığı açıklamada, elektronik çip ve yarı iletken endüstrisinin yerelleştirilmesinin Vizyon 2030 programlarının hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Şehri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yarı iletken teknolojileri enerji, sensörler ve bilgi teknolojisi gibi hayati alanların temelini oluşturuyor. Üçüncü ve dördüncü sanayi devrimlerinin temeli olması sebebiyle dünyayı değiştiriyor.”

Hali hazırda uluslararası arenanın yarı iletken endüstrisindeki ulusal yetenekleri güçlendirmeye odaklandığı dile getiren Şehri, özellikle de küresel elektronik çip arzının koronavirüs pandemisi nedeniyle etkilenmesinden sonra yarı iletken tedarik zincirlerinin güvenliğinin dünyanın birçok yerinde ulusal bir öncelik haline geldiğini bildirdi.

Forum sırasında, Suudi Arabistan’da yarı iletken endüstrisini teşvik etmek ve yerelleştirmek için bir dizi hükümet, özel ve uluslararası sektörün katılımıyla imza töreni yapıldı.

Yarı iletken endüstrisinin gelişimindeki en iyi uygulamaları vurgulamayı amaçlayan forumun çalışmaları yarı iletkenler, endüstri ve tedarik zinciri alanında gelecekteki fırsatların tartışıldığı ilk oturumun düzenlenmesiyle başladı. İkinci oturumda gelişmiş fotonikler, üçüncü oturum da beşinci nesil iletişimin ötesindeki cihazlar ele alındı.

Forum, otomotiv ve uzay elektroniği, fotovoltaik verimlilik, sensörler ve mikro-elektromekanik sistemlerin tartışıldığı 3 oturumla çalışmalarına yarın da devam edecek. Forum, geliştirilmesi gereken teknolojilerine hakim olmak ve Suudi Arabistan içindeki yarı iletken endüstrisinin farklı bölümlerini yerelleştirmek için önümüzdeki yıllarda yerel ihtiyacı karşılamayı amaçlıyor. Ayrıca bu sektörde çalışacak nitelikli kadroları yetiştirmek için araştırma ve geliştirmeyi de destekliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya