Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’in ‘Sıfır Kovid’ politikasına bilimsel eleştiri: Sokakları sterilize etmek zararlı mı?

Çin’in ‘Sıfır Kovid’ politikasına bilimsel eleştiri: Sokakları sterilize etmek zararlı mı?

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 17:45
Çinli bir işçi Pekin'de bir sokağı dezenfekte ederken (Reuters)

Çin'de yeni tip koronavirüsün patlak vermesinden bu yana ülke, sokakları ve bina cephelerini, park alanlarını ve hatta parselleri sterilize etmek için uzman ekipler görevlendirildi. Bazı uzmanlar sterilize işlemlerinin faydasından çok zararı olduğunu söyledi.

CNN’in haberine göre, hükümet, sterilizasyonu virüsün yayılmasını sınırlamak için önemli bir adım olarak gördüğünden, ‘Sıfır Kovid’ politikası izliyor.


Son zamanlarda, ülkede salgınının merkez üssü olan Şanghay’da, şehrin her noktasını sterilize etmek için itfaiyeciler, kurtarma ekipleri ve genç gönüllüler görevlendirildi. Yerel basına göre, bazı mahallelerde dezenfektanlarda kullanılan kimyasalların üretimi için özel istasyonlar kurulurken, diğer mahallelerde kimyasal tanklar ve top benzeri cihazlarla donatılarak dezenfektanlar sokaklara fışkırtılıyor.


Ancak virüsün kontamine yüzeyler yoluyla bulaşma riskinin çok düşük olduğunu doğrulayan bazı bilim adamlarına göre, bu çabalar zaman, emek ve kaynak kaybı olabilir ve zararları yararlarından daha büyük olabilir.

Hong Kong’daki Virt Üniversitesi’nde yardımcı doçent Dr. Nicholas Thomas konuyla ilgili açıklamasında, “Robotların kullanımı ve sokakları sterilize etme takıntısı, halkın hükümet önlemlerine olan güvenini artırmayı amaçlayan davranışlardır ve bunların hiçbir bilimsel temeli yok” ifadelerini kullandı.


Thomas, parklar ve sokaklar gibi açık alanların dezenfekte edilmesinin büyük ölçüde faydasız olduğuna değinerek, bu dezenfektanların solunması veya vücutla temas etmesi halinde halk sağlığı riski oluşturabileceğine dikkati çekti.


Öte yandan Rutgers Üniversitesi'nden virolog Emanuel Goldman, “Halk sağlığı otoriteleri bilimi takip ettiği için büyük ölçekli dezenfeksiyon ve sterilizasyon, Batı ülkelerindeki anti-koronavirüs önlemlerinin bir parçası değil” dedi.


Goldman, “İnsanların kontamine yüzeylerle temas yoluyla korona bulaşması pek olası değil. Virüs, enfekte kişinin vücudunun dışındayken hızla ölür, bu nedenle virüse yakalanma şansınızı azaltmak için ellerinizi sabunla yıkamak veya alkol kullanmak yeterli” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya