Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

'Robot Şef''ten yemek tadımı

'Robot Şef''ten yemek tadımı

Perşembe, 5 Mayıs, 2022 - 09:15
Tadım yapabilen Robot Şef. (Cambridge Üniversitesi)

Şefler, yemeğin lezzet dengesinin doğru olup olmadığını kontrol etmek için pişme süreci boyunca kontrol edildiği tadım sürecine hakimdir. Ancak yemek pişirmede robotlar kullanılacaksa tadım yapma işlemi daha fazla önem kazanıyor. İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi'nden bir araştırma ekibinin, ev aletleri konusunda uzmanlaşmış Beko firması ile ortaklaşa yürüttüğü projeyle ‘robotların tadım yapmasını’ sağladı.

Frontiers Robotics AI dergisinde dün yayımlanan çalışmaya göre araştırmacılar, tıpkı insanlar gibi çiğneme sürecinin farklı aşamalarında yiyecekleri tadabilen robot şefin başarısını duyurdular.

Omlet yapmak için eğitilmiş robot şef, çiğneme sürecinin üç farklı aşamasında omlet ve domatesten oluşan basit bir tabağın dokuz çeşidini tattı.

Araştırmacılar, insanların çiğneme ve tatma sürecini taklit etmesi için robotun koluna tuz sensörü görevi gören bir iletim probu bağladılar ve her tabaktaki domates sayısını ve tuz miktarını değiştirerek omlet hazırladılar. Robot, probu kullanarak omletlerin tadına baktı ve birkaç saniye içinde tada ilişkin verileri okudu. Ekip daha sonra çiğnemenin neden olduğu doku değişikliğini taklit etmek için yumurta karışımını bir karıştırıcıya koydu ve robot yemeği tekrar test etti. 'Çiğnemenin' farklı noktalarındaki okumalar, her yemeğin tat haritalarının oluşturulmasını sağladı.

Araştırmayla genellikle uzun zaman alan ve yalnızca bir okuma sağlayan diğer elektronik tatma yöntemlerine kıyasla, robotun tuzluluğu değerlendirme yeteneğinde önemli bir gelişme gösterdiği ortaya konuldu.

Mevcut yöntemlerde homojen bir numunenin tadından bir kesit alınıypr. Ancak robot daha gerçekçi bir çiğneme ve tatma sürecini otomatik bir sistemde çoğaltarak, sonunda insanların haz aldığı ve bireysel zevklere göre değiştirilebilen yiyecekleri üretebiliyor.

Projesinde ortaklarından Beko'da çalışan bilim insanı Muhammed W Chughtai, çalışma ile eş zamanlı olarak Cambridge Üniversitesi internet sitesinde yayınlanan raporda şunları söyledi:

“Beko'nun, robotları güvenli ve kullanımı kolay ev ortamına getirme vizyonu var. Tadım robotu ile elde ettikleri başarı, robotik pişirmede ileriye doğru atılan bir adımdır.”

Chughtai, araştırmacıların gelecekte robot şefin farklı yiyecek türlerini algılama yeteneklerini geliştirerek tatlı veya yağlı yiyecekleri tadabilmesi için de programlamayı planladığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya