Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, köylerinden tahliye edilen Filistinlilere yönelik eleştirileri reddetti

İsrail, köylerinden tahliye edilen Filistinlilere yönelik eleştirileri reddetti

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 09:00
Batı Şeria’da bir Filistinli, İsrail yerleşimlerini protesto ediyor (EPA)

İsrail merkezli insan hakları örgütleri, İsrail Yüksek Mahkemesinin Batı Şeria’daki Filistinli sivillerin evlerinden tahliye edilmesine eleştiride bulundu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Filistinli siviller, İsrail ordusunun askeri eğitim alanı olarak tanıdığı yerleşim bölgesinden tahliye edilecek.

İsrail’deki yargı organları, İsrail ordusunun Batı Şeria’da bulunan Judean Çölü’ndeki 12 Filistin köyünün bulunduğu Masafer Yatta bölgesinin İsrail ordusunun eğitim alanı olduğuna dair bir karar yayınlandı. 1980 yılından bu yana askeri eğitim alanı olan bölgenin tanınması, köylerde yaşayan Filistin halkının evlerinden tahliye edilmesinin önünü açıyor.


İsrailli sivil toplum kuruluşu B'tselem, 20 yıldan uzun süredir gerçekleşen prosedürlerin ardından İsrail Yüksek Adalet Divanı’nın yüzlerce Filistinlinin evlerinden zorla ayrılmasına ve evlerinin yıkılmasına imkan sağlayan kararı kınadı.

İsrail Sivil Haklar Derneği (ACRI) tarafından yapılan açıklamada “Yüksek Adalet Divanı, çocuk ve yaşlıların bulunduğu ailelerin başlarında bir çatı olmadan yaşamasına resmi olarak izin verdi” ifadeleri kullanıldı.

1980’li yıllarda İsrail ordusu, 3 bin hektarlık araziyi askeri eğitimler için kapalı askeri bölge ilan etmişti ancak bölgede 9 adet Yahudi yerleşimi bulunuyor.

12 küçük köyde yaşayan yaklaşık bin Filistinli, İsrail’in 1967 yılında Batı Şeria’yı işgal etmesinden önce bölgede yaşadıklarını belirtti.

Filistinliler ilk olarak 1999 yılında bölgeden uzaklaştırıldı. Dava sonra açılan davalar ve İsrail’deki insan hakları örgütleri sayesinde halk, evine geri döndü.

İsrailli yargıç David Mintz, bölgeden alınan fotoğrafların bölgenin orduya ait olduğunu kanıtladığını belirtti. Mintz, “Bölgedeki Filistin halkı, 1980 yılında açıklanan karardan önce burada yaşadıklarını kanıtlayamadı. Bu nedenle dilekçeleri reddedilmiştir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya