Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Analistler, dolar talebinin arttığını ve buna paralel altının ons fiyatının gerilediğini bildirdi

Analistler, dolar talebinin arttığını ve buna paralel altının ons fiyatının gerilediğini bildirdi

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 12:45
Viyana'daki bir fabrikada altın külçeler (Arşiv - Reuters)

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 899 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons fiyatındaki düşüşe karşı, dolar kurundaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,7 yükselişle 897,1 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,2 artışla 898,6 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.475 lira, Cumhuriyet altını da 6.023 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,1 azalışla 1.875 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla mücadelede başarısız olabileceği ve daha şahin politikaların gerekebileceği endişesiyle küresel ölçekte dolar talebinin arttığını ve buna paralel altının ons fiyatının gerilediğini bildirdi.

Bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise ABD'de istihdam raporundaki verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.850 doların destek, 1.910 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya