Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Mariupol tamamen yıkıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Mariupol tamamen yıkıldı

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 09:30
Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan çocuk hastanesi neredeyse yok oldu (Reuters)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Mariupol kentinin ‘tamamen yok olduğunu’ ve Rus birliklerinin bölgeyi tamamıyla kontrol altına almasının Azovstal çelik fabrikasının kontrolüne bağlı olduğunu açıkladı.

Zelenskiy, Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House tarafından düzenlenen etkinliğe video konferans yöntemi ile bağlandı. Zelenskiy, Donbass’ın güneyinde bulunan Mariupol’un Rus birliklerinin eline geçip geçmediği sorusuna “Sadece fabrika Kiev’in kontrolü altında. Mariupol’un asla düşmeyeceğini anlamalısın. Burası zaten yıkıldı, artık hiçbir bina yok, her şey tamamen yıkıldı” dedi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Zelenskiy, bölgede sadece büyük hasar almış Azovstal çelik fabrikasının Rus işgaline direndiğini açıkladı.

Rus birlikleri fabrikanın kontrolünü ele geçirirse, savaştan önce 500 bin kişiye ev sahipliği yapan kentin iki ay boyunca kuşatılmasının ardından Moskova, Mariupol üzerinde tam bir hakimiyet kuracak.

Ukraynalı aşırı milliyetçi bir grup olan Azak (Azov) Tugayı, Rus birliklerinin fabrikadaki sivillerin tahliye edildiği bir aracı hedef aldığını, bir askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Zelenskiy, “İnsanları elimizden geldiğince tahliye etmeye çalışıyoruz. Eğer Ruslar, savaş esiri olarak takas yapabileceğimiz veya sivil olarak serbest bırakabilecekleri sivilleri ve askerlerimizi öldürürse bundan sonra diplomatik görüşmeler yapacağımızı zannetmiyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya