Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, AB yaptırımlarına karşılık paralel ithalata izin verdi

Rusya, AB yaptırımlarına karşılık paralel ithalata izin verdi

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 10:15
Moskova’daki bir elektronik ürün mağazası. (AP)

Rusya, Ukrayna’yı işgale başlamasından bu yana uygulanan yaptırımlar ile mücadele etmek için paralel ithalatına izin verilen yaklaşık 100 ürünün listesini yayınladı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Apple ve Samsung marka telefonlar, arabalar, video oyun konsolları ve endüstri sektöründe kullanılan malzemeler ile yedek parçaların paralel ithalatına izin verildiği kaydedildi. Listede çatal bıçak takımı gibi günlük eşyaların ithalatına da izin verildi.

Bakanlık, “İşbu belgeye göre bu ürünlerin, ithalatçıları tarafından resmi dağıtım kanallarını aşarak ithal etmeleri durumunda oluşan yasal sorumluluk ortadan kalkmıştır” denildi.

Ancak bakanlık söz konusu kararın sahte ürünlerin ithalatına ve satışına izin verilmesi anlamına gelmediğini vurguladı.

Paralel ithalatına izin verilen ürünlerin bir kısmı, Moskova’nın 24 Şubat tarihinde Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının ardından ülkeden çekilen büyük markalar tarafından üretiliyor. Başta otomobil parçaları olmak üzere bu ürünler, Batı ülkelerinin Moskova’ya uyguladığı yaptırımlara dahil edilmişti.

Analistler paralel ithalat adımının Rusya’daki sanayi sektörü ve halkın ülkede üretilemeyen ürünlere olan talebi açısından bir rahatlamaya neden olacağı görüşünde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamalarda birçok kez, Batı ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların ekonomiye zarar vermekte başarısız olduğunu belirtmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya