Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da İstikrar Hükümeti, Temsilciler Meclisi’ne bütçe teklifi sunmaya hazırlanıyor

Libya’da İstikrar Hükümeti, Temsilciler Meclisi’ne bütçe teklifi sunmaya hazırlanıyor

BM Temsilcisi Williams, Kahire'deki ‘seçimlerin anayasal zemini’ görüşmelerinin bu ayın 15’inde sürdürüleceğini açıkladı.
Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 14:00
Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile bir araya geldi. (BM Misyonu)

Libya'da Fethi Başağa liderliğindeki İstikrar Hükümeti, ilk bütçe teklifini Temsilciler Meclisi’ne sunmaya hazırlanıyor. Temsilciler Meclisi üyeleri pazartesi günü ülkenin doğusundaki Tobruk’ta toplanacak. Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, Libya Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi'nin temsilcileri tarafından oluşturulan Ortak Komite’nin Kahire'deki ikinci tur toplantılarının bu ayın 15’inde düzenleneceğini açıkladı. 

İstikrar Hükümeti Maliye Bakanı Üsame Hammad, 94,8 milyar dinar tutarındaki genel bütçe kanun teklifini Meclise sunmak üzere hazırladıklarını duyurdu. Hammad, 2022 Genel Bütçe Kanun Teklifi’nin 41,7 milyar dinarının maaş ödemeleri, 17,7 milyarının da idari giderler için belirlendiğini belirtti.  

Meclis kaynaklarından alınan bilgiye göre Temsilciler Meclisi’nin bir sonraki resmi oturumunda, Başağa hükümeti tarafından sunulan bütçe teklifinin yanı sıra memur ve güvenlik görevlilerinin maaşlarının birleştirilmesi ve Kahire’de ‘seçimler için anayasal zemin bulma’ amacıyla gerçekleştirilecek toplantılar görüşülecek. Meclis oturumunun bu ayın 15’inde ikinci turu başlayacak olan Kahire görüşmelerinden önce gerçekleşmesi planlanıyor.  

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams dün akşam, Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Williams, Mişri’ye Kahire toplantılarıyla ilgili bilgi verdiğini ve Mişri’nin de DYK’nın ‘seçimler için anayasal zemin bulunması’ yönündeki çabaları tamamıyla desteklediğini vurguladığını bildirdi. Mişri de Devlet Yüksek Konseyi’nin, siyasi tıkanıklığın aşılması ve seçimler için bir uzlaşı sağlanmasını istediğini, halkın talebinin de bir an önce adil ve şeffaf bir şekilde seçimlerin yapılması olduğunu ve bu uğurda çaba gösterdiklerini söyledi. Williams ayrıca Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Fevzi en-Nuveyri ile de cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılabilmesi gündemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. İtalya’nın Libya Büyükelçisi Giuseppe Buccino ile de Trablus’ta bir araya gelen Williams, görüşmede Libya’daki son durumu değerlendirdiklerini ve zorunlu olan seçimlerin yapılabilmesi için Kahire toplantılarının önemi konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.  

İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa, Libya'nın Sirte ilinde terör örgütü DEAŞ’a karşı, ABD ve İngiltere’nin öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle yürütülen El-Bunyan el-Mersus operasyonlarının başlatılmasının 6’ıncı yıl dönümünde, ABD ve İngiltere’ye teşekkür etti. Twitter hesabından açıklamada bulunan Başağa, ‘’Ne zaman kendi aramızda çatışsak terör kendine bir yol buluyor. Libyalıların birlik olmaları teröristler ve aşırılık taraftarlarıyla mücadelede en büyük silahtır, birlik olarak onurumuzu koruyabiliriz” ifadelerini kullandı.  

Geçici Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Twitter hesabından “DEAŞ’ı yenen kahramanlar, cesaret ve vatan sevgisinin destanını yazdılar” diye yazdı. Mısrata’nın ileri gelenlerini kabul eden Dibeybe, Başkanlık Konseyi Muhammed el-Menfi'nin Doğu ve Batı arasında kapsamlı bir barış ve uzlaşı çağrısına atıfla şunları söyledi:

“Bizler uzlaşı ve barışı istiyoruz. Ancak aşağılayıcı bir barışı kabul edecek değiliz. Bizler ülkenin ele geçirilmesi projesine karşı çıktık. Savaşı onlar başlattı çünkü fitne yapmak istediler. Mısrata, Trablus ve Libya’yı savunan şehitlerimizi unutmayacağız.”  


Editörün Seçimi

Multimedya