Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Fas ile ilişkilerimiz diplomatik ilişkilerin ötesinde

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Fas ile ilişkilerimiz diplomatik ilişkilerin ötesinde

Fas Dışişleri Bakanı, Riyad’ın ve Fas’ın çıkarlarının aynı olduğunu kaydetti
Cuma, 13 Mayıs, 2022 - 08:30
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve Faslı mevkidaşı, Marakeş’teki görüşmenin ardından düzenlenen basın açıklamasında (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Fas’ın Marakeş bölgesinde yaptığı açıklamada Suudi Arabistan ve Fas arasındaki ilişkilere övgüde bulundu.

Uluslararası Koalisyon toplantısının oturum aralarında çeşitli görüşmeler gerçekleştiren Prens Faysal, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile ortak basın toplantısı düzenledi. Prens Faysal basın açıklamasında Fas ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin ‘sıradan diplomatik ilişkilerin ötesine geçtiğini ve derin ve sağlam kardeşlik ilişkisine dönüştüğünü’ ve iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 65. yıldönümünü kutladığını belirtti.

Prens Faysal, Fas’ın Suudi Arabistan’ın Expo 2030’a ev sahipliğini desteklemesini memnuniyetle karşıladı.

Suudi Bakan, görüşmelerin Suudi Arabistan ve Fas’ın çıkarlarına hizmet etmek için bir fırsat olduğunu belirtti. Bakan, önümüzdeki Haziran ayında Rabat’ta düzenlenecek olan Fas- Suudi Arabistan komitesi için Riyad’da düzenlenen görüşmelerin oldukça başarılı geçtiğini açıkladı. Yapılan açıklamada DEAŞ’a karşı kurulan Uluslararası Koalisyon’un terörle mücadelede oynadığı role ve başarılara rağmen terör tehdidinin devam ettiği kaydedildi. Prens Faysal, terör ile mücadele etmek için herkesin çaba göstermesi ve kurumlar ile ülkeler arasında koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Burita, Fas ve Suudi Arabistan’ın işbirliği yapmaya devam edeceğini belirterek ‘Suudi Arabistan’ın çıkarlarının Fas’ın çıkarları’ olduğunu kaydetti. Faslı Bakan, görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini ve iki ülkenin bölgesel ve küresel konularda aynı görüşlere sahip olduğunu açıkladı. 


Editörün Seçimi

Multimedya