Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Washington: Nükleer anlaşma belirsizliğini koruyor

Washington: Nükleer anlaşma belirsizliğini koruyor

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 09:00
Viyana müzakerelerinden bir görüntü (Reuters)

ABD, nükleer anlaşmanın ‘erişilemez’ olduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada Avrupa Birliği’nin (AB), AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora’nın Tahran’a yaptığı ziyaretinde iyimser bir bakış açısına sahip olduğu ancak ABD’nin aynı bakış açısını paylaşmadığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price AFP’ye verdiği demeçte Mora’nın ziyaretini takdir ettiğini belirtti. Price, “Ancak bu noktada anlaşma belirsizliğini koruyor. İran, nükleer anlaşma ile hiçbir ilgisi olmayan isteklerine bağlı kalmayacağına ya da ne istediğine artık karar vermeli. Biz ve ortaklarımız bir süredir hazırız. Top artık İran’da” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, nükleer anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi için AB ve İran arasındaki müzakerelerin yeniden başladığını açıkladı.

Borrell, Mora ve İran’ın baş müzakerecisi Ali Bakıri’nin 2015 anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi için görüşmeler yaptığını açıkladı.

Borrell, “İran’daki bu görüşmeleri oldukça olumlu buluyorum. Müzakereler, İran Devrim Muhafızları konusunda neler yapılacağı konusunda farklı düşünceler nedeniyle askıya alınmıştı” dedi.

Tahran, İran Devrim Muhafızları’nın ABD’nin yabancı terör örgütleri listesinden çıkarılmasını istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya