Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'den Rusya'ya 'Ukrayna'da acil ateşkes' çağrısı

ABD'den Rusya'ya 'Ukrayna'da acil ateşkes' çağrısı

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 09:30
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin (solda) ve Rus mevkidaşı Sergey Şoygu (EPA)

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu’ya ateşkes çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Bakan Austin’in Ukrayna’da hızlı bir şekilde ateşkes sağlanması için çağrıda bulunduğunu ve iki taraf arasında iletişim hatlarını korumanın önemini vurguladığını açıkladı. ABD ve Rus savunma bakanları arasındaki görüşme, Rus birliklerinin Ukrayna’yı işgal etmesinden 1 hafta önce, 18 Şubat’tan bu yana gerçekleştirdikleri ilk görüşme oldu.

Pentagon yetkilileri, Şoygu’nun iki aydan uzun bir süredir Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile iletişime geçmek istemediğini belirtti.

Yapılan açıklamalarda Austin’in, Ukrayna’nın işgal edildiği ilk günlerden bu yana Şoygu ile konuşmak istediği ancak Moskova’nın ‘konuşmak için oldukça ilgisiz’ olduğu kaydedildi. Şoygu’nun iletişime geçmesi hakkında iki taraftan da açıklama yapılmadı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, geçtiğimiz Mart ayında Rus mevkidaşı Nikolay Patruşev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Beyaz Saray, Sullivan’ın ABD’nin Rusya’nın ‘Ukrayna halkına karşı yaptığı eylemlere karşı olduğunu’ yinelediğini açıkladı.

Rus Devlet Ajansı TASS’ın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, Şoygu ve Austin arasındaki görüşmenin ABD tarafından gelen bir girişim olduğunu açıkladı. Bakanlık, “Ukrayna’daki gelişmeler dahil olmak üzere uluslararası güvenlikle ilgili son konular ele alındı” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz haftalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘aldığı kararları iptal etmekte zorluk çektiğini ve Rusya’yı savaştan nasıl çıkaracağını bilmediğini’ açıklamıştı.

ABD ve Rusya, Moskova’nın ‘özel askeri operasyon’ diye tanımladığı Ukrayna işgalinin ilk günlerinde iletişim hattı kurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya