Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’li yetkililer: Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, ülkenin kuruluşundan bu yana hayatını ülkeye hizmete adadı

BAE’li yetkililer: Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, ülkenin kuruluşundan bu yana hayatını ülkeye hizmete adadı

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 12:45
Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan 2009’da Kuveyt’te düzenlenen Körfez Zirvesi’ne katılmıştı. (Reuters)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileri, 2004’te görevine başlayan ve dün yaşamını yitiren BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan döneminde insani, eğitimsel, ekonomik ve kalkınma alanında başarılara tanık olunduğunu vurguladılar. Nahyan’ın ülkenin kuruluşundan bu yana hayatını ülkesine hizmet etmeye adadığını belirttiler.

BAE Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Dr. Enver Karkaş tüm dünyanın, BAE’nin kuruluşundan bu yana hayatını ülkesine hizmet etmeye ve statüsünü yükseltmeye adayan, halkına ve milletine sadık bilge bir lideri kaybettiğini söyledi.

BAE Kabine İşleri Bakanı Muhammed Abdullah el-Karkavi de ülkesinin, halkına ve devletine sadık bir lider olan Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ı kaybettiğini belirterek merhum liderin BAE’nin kalkınmasına ışık olduğunu söyledi. Karkavi, merhumun BAE’nin kurucu lideri olan babası Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan’ı’ın izinden giderek ülkesini bilim, doğruluk, gelişme, istikrar, büyüme ve refah  merkezi haline getirdiğini ifade ederek Allah’tan merhuma rahmet diledi.

Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan ile Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Prensh Philip.

Karkavi, merhum Şeyh Nahyan’ın ömrünü milletine ve devletine adadığını belirterek kendisinin, halkın ve inşa sürecini ülkenin kurucu liderlerinin izinde, ilham verici bir lider şahsiyet olduğuna dikkat çekti. Karkavi, Şeyh Nahyan’ın BAE’nin küresel konumunu geliştirmeyi, toplum yaşam standardını yükseltmeyi, kapsamlı gelişmeyi sürdürmeyi, sürdürülebilir istikrarı teşvik etmeyi ve daha fazla ulusal ve küresel başarı elde etmeyi başardığını vurguladı.

Öte yandan Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Uhud Er-Rumi,  Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın vefat etmesiyle BAE’nin olağanüstü bir lider, şefkatli bir baba ve onurlu bir insanı kaybettiğine değinerek, Nahyan’ın  dönemi sırasında ülkesinin benzeri görülmemiş başarılar elde ederek küresel liderlik pozisyonuna ulaştığını kaydetti.

Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan ve babası

Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın babasının yolunda devam ettiğini söyleyen Rumi, BAE’yi bölgede ve dünyada yüce bir hedef haline getirmeye odaklanmasının yanı sıra toplum ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek inşa etmek için çaba gösterdiğini vurguladı.

Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Uygulamaları Devlet Bakanı Ömer bin Sultan el-Ulama da ülkesinin Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın vefatıyla tüm dünyada büyük başarılar elde etmş bir liderini kaybettiğini söyledi.

Ulama, Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın BAE’nin  çeşitli alanlarda küresel varlığını güçlendiren başarılara imza attığına dikkat çekerek bilgeliği, cömertliği ve halkına olan sevgisi sayesinde aldığı kararlar ve girişimlerin ülkenin tanık olduğu kalkınma sürecinin desteklenmesinde en önemli rol oynadığına vurgu yaptı.

Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, Umre sırasında.

BAE Eğitim Bakanı Hüseyin el Hammadi, BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın vefatı sebebiyle derin bir üzüntü yaşadığını belirterek  Nahyan’ın iyi bir baba ve iyi bir lider olduğunu kaydetti.

BAE'nin Nahyan döneminde yüksek küresel insani, eğitim, ekonomik ve gelişimsel başarılar elde ettiğine değinen Hammadi, ülkesinin bu süreçte hayatın çeşitli alanlarında kendisini ön plana çıkaran atılımlar gerçekleştirdiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya