Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Güvenlik görevlilerini hedef alan iki sanığa idam cezası verildi

Suudi Arabistan: Güvenlik görevlilerini hedef alan iki sanığa idam cezası verildi

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 14:00
Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, güvenlik devriyesi sırasında bir görevlinin öldürülmesine sebep olan ve toplumun huzurunu bozmak amacıyla silah ve mühimmatla terör eylemlerine katkı sağlayan bir sanığa idam cezası verildiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Suudi uyruklu Hüseyin bin Ali Ebu Abdullah’ın güvenlik devriyesi sırada bir güvenlik görevlisini öldürerek terör eylemine katıldığı belirtildi. Abdullah’ın ülke güvenliğini bozmanın yanı sıra silah ve mühimmat bulundurarak terör eylemlerini finanse ettiği gerekçesiyle tutuklandığı bildirildi. Açıklamada, sanık hakkındaki soruşturmanın Ceza İstinaf Mahkemesi’ne sevk edildiği daha sonra idam cezasına çarptırıldığı ve kararın Yargıtay tarafından onaylandığı aktarıldı. Açıklamada, sanık Abdullah’ın infazının bugün eş Şarkiyye bölgesinde gerçekleştireceği kaydedildi.

Bakanlık, terör hücresine katılan, ülkenin güvenliğini bozamaya çalışan, toplumda kaos yayarak ayaklanmalara neden olan, güvenlik güçlerini hedef alarak kamu malına zarar veren bir failin de idam cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Açıklamada, Suudi asıllı Muhammed bin Hızır bin Haşim el Avami isimli sanığa terör hücresine katılmak, güvenliği bozmak, kaos çıkarmak, isyan çıkarmak, güvenlik görevlilerini hedef almak ve kamu malını tahrip suçundan idam cezası verildiği belirtildi. Sanık hakkındaki soruşturmanın Ceza İstinaf Mahkemesi’ne sevk edildiği daha sonra idam cezasına çarptırıldığı ve kararın Yargıtay tarafından onaylandığı aktarıldı. Açıklamada, sanık Avami’nin infazının da tıpkı Abdullah gibi bugün eş Şarkiyye bölgesinde gerçekleştireceği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya