Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya, Ukrayna’daki kara kuvvetlerinin üçte birini kaybetti

İngiltere: Rusya, Ukrayna’daki kara kuvvetlerinin üçte birini kaybetti

Pazar, 15 Mayıs, 2022 - 14:45
Rus yanlısı bir asker, Ukrayna’nın Mariupol şehrinde bir arkadaşının cesedinin yanında oturuyor (Reuters)

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin istihbarat değerlendirmesinde, Rusya’nın Ukrayna’da konuşlandırdığı kara kuvvetlerinin üçte birini muhtemelen kaybettiği, kalan kuvvetlerin tükendiği ve Donbass bölgesine yönelik saldırıda son haftalarda herhangi bir ilerleme kaydetmedikleri ifade edildi.

Reuters’da yer alan habere göre, Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından açıklanan değerlendirmede, “Rusya’nın Şubat ayında konuşlandırdığı karadaki muharebe kuvvetlerinin üçte birini kaybetmesi muhtemel. Başlangıçta sınırlı ilerlemeye rağmen, geçen ay önemli toprak kazanımları elde edemedi. Rusya’nın Donbas saldırısı ivme kaybetti ve programın önemli ölçüde gerisine düştü” denildi.

Değerlendirmede, “Rus kuvvetleri giderek düşük moral ve azalan muharebe etkinliği nedeniyle giderek daha fazla kısıtlanıyor” ifadelerine de yer verildi.

Ukrayna ordusu, 24 Şubat’ta işgale başlayan Rus güçlerini kuzeydoğuda hızlı kazanımlar elde edemeden başkent Kiev’e yönelik bir saldırıdan vazgeçmeye ve ülkenin ikinci büyük şehri Harkov’dan çekilmeye zorladı.

Ukrayna’nın karşı saldırısı, Rus kontrolündeki İzyum kenti yakınlarında devam ediyor. Ancak Ukrayna ordusu bugün yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Donbas’ın diğer bölgelerinde ilerlediğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya