Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına itirazı ittifakın birliğini tehdit mi ediyor?

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına itirazı ittifakın birliğini tehdit mi ediyor?

Çavuşoğlu: Terör örgütlerine destek veren ülkelerin NATO’ya üye olmaması gerekir
Pazartesi, 16 Mayıs, 2022 - 06:45
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (AFP)

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in belirli koşullar yerine getirilinceye kadar Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) katılmasına sıcak bakmayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın ardından Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesi konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Çavuşoğlu, “Finlandiya ile İsveç’in PKK ve YPG terör örgütleriyle ve mensuplarıyla yaptıkları görüşmeler ve özellikle İsveç’in silah yardımı yapmasıyla birlikte tüm rahatsız olduğumuz konuları açık şekilde sergiledik. Bunları fotoğraflar ve belgelerle müttefiklerimize de anlattık” dedi.

Türkiye’nin NATO’nun genişlemesine karşı olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Ancak terör örgütlerine destek veren ülkelerin NATO’ya üye olmaması gerekir. NATO üyesi olup, terör örgütlerine destek verenlere karşı da tutumumuz aynıdır” diye konuştu.


Çavuşoğlu konuya dair açıklamasına şu ifadelerle devam etti;

“İsveç tarafının açıklamaları yapıcı değil, tam tersine provoke edici. Finlandiya tarafı temkinli ve bizim tutumumuza da saygı gösteriyorlar. Fakat, aynı şeyi İsveç tarafında görmüyoruz. Biz İsveç’te devlet yetkilileriyle görüşürken, YPG/PKK’lılar orada toplantılar yapıyordu. İsveç’in NATO’ya üyelikle ilgili girişimlerin başlamasından sonra YPG/PKK’nın sözde liderini, İsveç Savunma ve Dışişleri bakanları kabul etti. ‘Sadece PKK terör listesindedir’ diye bizi geçiştiremeyeceklerini taraflara ilettik. Türk milletinin ikna edilmesi gerektiğini söyledik. Biz, halkımızdan bağımsız politika izlemiyoruz. Terör, siyaset üstü bir konudur.”

Diğer NATO ülkeleri, her ikisi de uzun süredir tarafsız olan Finlandiya ve İsveç’in, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşıyla Avrupa’nın güvenliğine ilişkin endişelerin artması nedeniyle üyelik için hazırlanıyor olmalarını memnuniyetle karşıladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Finlandiya ve İsveç için NATO’nun kapılarının açık olduğunu ve bu kapıdan geçmeye karar verirlerse onları, kolları açık bir şekilde karşılayacaklarını söyledi.

Baerbock, iki ülkenin ittifaka katılmalarının NATO’yu güçlendireceğini belirterek, aslında üyelik kartı olmadan şimdiden ittifaka üye olduklarını söyledi.

Alman bakan ayrıca bu iki ülke için hızlandırılmış bir üyelik sürecine desteğini dile getirdi.

Finlandiya ve İsveç NATO’nun yakın ortakları, ancak hiçbir zaman ittifakın resmi üyesi olmadılar.


Editörün Seçimi

Multimedya