Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi 1000’den fazla mahkûmun affını görüşüyor

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi 1000’den fazla mahkûmun affını görüşüyor

‘Şiddet eylemlerine karışmaktan’ hüküm giymiş olan kişiler aftan yararlanamayacak
Salı, 17 Mayıs, 2022 - 06:30
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin katıldığı, Kahire'de düzenlenen ‘Mısır Ailesi İftarı’ndan bir kare (Arşiv)

Mısır'da siyasi aktivistlerin, insan hakları savunucularının ve gazetecilerin yanı sıra borçluların serbest bırakılmalarını ele alan Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi , tahliye edilmeleri beklenen 1000’den fazla mahkumun dosyasını incelediğini ve bu mahkumların yakında serbest kalabileceklerini duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, geçtiğimiz ayın sonlarında ‘içinde bulunulan süreçte milli eylemin öncelikleri konusunda siyasi bir diyalog’ başlatmak istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Sisi’nin bu açıklaması, hüküm giymiş aktivistlerin dosyalarını incelemek amacıyla kurulan Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi’nin, çalışmalarının kapsamının genişletildiğini açıklamasıyla aynı tarihlere denk geldi.

Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi Üyesi Tarık el-Avadi, dün (Pazartesi) bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, komitenin, hükümlüler ve tutuklular arasında yer alan ve komitenin çalışmaları için belirlediği kriterlere uyan bin 74 mahkûmun dosyalarını incelediğini ve tahliyelerine ilişkin nihai kararı vermeye hazırlandığını söyledi.

Kısa bir süre önce yeniden faaliyete geçen komite, çalışmalarına başladığı gün, partilere, sendikalara ve insan hakları derneklerine ile bireylere, affının görüşülmesini istedikleri kişilerle ilgili talep ve dava belgelerini kendilerine sunmaları çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi Üyesi Kerim es-Sakka ise, komitenin çalışmalarının önceliklerinden birinin siyasi geçmişe sahip mahkumlar olduğunu, ancak komitenin çalışmalarının ‘şiddet eylemlerine karışmaktan’ hüküm giyenleri kapsamadığını belirtti.

Komitenin çalışmaları, Mısırlı siyasi güçlerin, partilerin ve aktivistlerin Cumhurbaşkanı Sisi'nin çağrısıyla ‘ulusal diyalog’ oturumlarını gerçekleştirmeye hazırlandığı bir dönemde başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya