Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Yemen Merkez Bankası’ndaki 2018 tarihli mevduatını uzattı

Suudi Arabistan, Yemen Merkez Bankası’ndaki 2018 tarihli mevduatını uzattı

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 08:30
Suudi Arabistan ve Yemen arasında mevduatın uzatılması anlaşmasının imza töreni (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, ülkesinin ‘Suudi Arabistan’ın kardeş Yemen’e desteğinin devamı olarak’ Yemen Merkez Bankası’ndaki 2018 tarihli mevduatını uzattığını, geri kalanının da Aden’deki Merkez Bankası’na devredeceğini açıkladı.

Maliye Bakanı’nın Makro-finansal Politikalar ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı Abdulaziz Raşid, Yemen Merkez Bankası Başkanı Ahmed Galib ile mevduatın uzatılması için dün başkent Riyad’da bir anlaşma imzaladı.

Büyükelçi Cabir, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından sağlanan iki milyar dolarlık yeni mevduatın yönetimi hakkında teknik görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Cabir, bu çabaların, Suudi Arabistan’ın İran destekli Husi milislerinin yol açtığı insani acıları hafifletmek için Yemen hükümeti ve halkına verdiği desteğin devamı olduğuna da vurgu yaptı.

Abdulaziz Raşid ise, bu desteğin Yemen’deki mali ve ekonomik durumu ve yerel para birimini iyileştirdiğini ve bunun Yemen vatandaşlarının yaşam koşullarına olumlu yansıdığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya