Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Hindistan’ı buğday ihracatını yasaklama kararından vazgeçmeye çağırdı

ABD, Hindistan’ı buğday ihracatını yasaklama kararından vazgeçmeye çağırdı

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 12:30
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield (EPA)

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, gıda güvenliğini tartışmak üzere BM merkezinde yapılacak bakanlar toplantısının arifesinde, ABD’nin Hindistan’ın yakın zamanda buğday ihracatını yasaklama kararından vazgeçeceğine inandığını belirtti.

Thomas-Greenfield, video konferans aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İhracat üzerindeki herhangi bir kısıtlamanın gıda kıtlığını daha da kötüleştireceğini düşündüğümüz için ülkeleri ihracatı kısıtlamamaya çağırıyoruz” dedi.

Hindistan’ın BM Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) toplantıya katılan ülkelerden biri olacağının altını çizen Thomas-Greenfield, “Umuyoruz ki, diğer ülkeler tarafından dile getirilen endişeleri duyarlarsa, buğday ihracatını yasaklama kararını yeniden gözden geçirirler” dedi.

Thomas-Greenfield bu toplantıda, Rusya’nın dünyanın ana buğday ihracatçısı Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu küresel buğday pazarındaki açığı kapatmaya yardımcı olabilecek ülkeleri belirlemeye çalışacaklarını ekledi.

ABD’nin bu ülkelerden biri olabileceğini ve bu konuda ABD’li çiftçilerle görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Thomas-Greenfield, “ABD, buğday boşluğunu doldurmak için kendi silolarını açmaya istekli” diye konuştu.

BMGK, bu toplantıyı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in başkanlığında, Hindistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı V. Muraleedharan da dahil olmak üzere çok sayıda bakanın katılımıyla yapacak.

Hindistan, sıcak hava dalgalarının üretiminde düşüşe neden olmasının ardından 1,4 milyarlık nüfusuna yönelik gıda güvenliğini sağlamak için buğday ihracatını yasakladığını duyurdu. Bu karar, temel gıda emtia fiyatlarının eşi benzeri görülmemiş düzeylerde artmasına yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya