Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Polonya sınır kısıtlamalarını hafifletirken Ukrayna tahıl ihracatını artırmaya çalışıyor

Polonya sınır kısıtlamalarını hafifletirken Ukrayna tahıl ihracatını artırmaya çalışıyor

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 13:30
Polonya, Ukrayna'nın tahıl ihracatını artırmak amacıyla sağlık kontrollerini kolaylaştıracak ve müfettiş sayısını artıracak (Arşiv-AFP)

Ukrayna Tarım Bakanı, Polonya'nın iki komşu ülke arasında imzalanan bir anlaşmanın ardından Ukrayna'nın tahıl ihracatını artırmak amacıyla kontrolleri kolaylaştıracağını ve müfettiş sayısını artıracağını söyledi.

Dünyanın en büyük tahıl üretici ve ihracatçılarından biri olan Ukrayna, Rus işgali nedeniyle limanlarını kapattığı için, sınırlı tren kapasitesi ve Tuna Nehri üzerinden sevkiyatlarına devam etmeye çalışıyor. Ancak tüccarlar ve yetkililer, gümrük prosedürlerinin ve müfettiş eksikliğinin, Polonya sınırından yapılan sevkiyatları sınırladığını bildirdi.

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi dün yaptığı açıklamada, “Beklenen eylemler hububat sevkiyatlarımızın sınırlardan geçişini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve miktarlarını artıracak. Bu bakanlığın önceliği” ifadelerini kullandı. Ukrayna'nın tahıl ihracatı, Mayıs ayının ilk on gününde geçen yılın aynı dönemine (667 bin ton) göre yaklaşık 300 bin tona geriledi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan resmi veriler, Ukrayna'nın Temmuz 2021'den Mayıs 2022'ye kadar 46.17 milyon ton hububat ihracatı yaptığını gösterdi.

Ukrayna Altyapı Bakanı, Nisan ayında 3,5 milyon ton sevkiyatın batı sınırından trenle yapıldığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya