Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Firas Hamdan… Lübnan parlamentosu önünde yaralanan göstericiden milletvekilliğine

Firas Hamdan… Lübnan parlamentosu önünde yaralanan göstericiden milletvekilliğine

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 17:00
Milletvekili seçilen Firas Hamdan Beyrut’ta protesto gösterilerinde (solda) ve yakınındaki bir patlamada yaralanması sonucu hastanede (sağda) (Twitter)

Lübnan’da geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen parlamento seçimlerinin ön sonuçlarına göre, meclise girmeyi başaran ve sosyal medyada en çok konuşulan isim, üçüncü güney seçim bölgesinde Şii Hizbullah ve Emel Hareketi’nin adayı Mervan Hayreddin’in önüne geçerek seçilen avukat Firas Hamdan oldu.

Muhalif gruplar tarafından desteklenen ‘Birlikte Değişime Doğru’nun listesinde yer alan Hamdan’ın seçilmesinin ardından, birçok Lübnanlı, Hizbullah ve Emel Hareketi’nin kaleleri olan güney bölgesinde bu iki hareketin adaylarının kaybetmesini kutladı.

‘Birlikte Değişime Doğru’nun listesinde yer alan bir diğer isim olan Elias Caradi de, üçüncü güney bölgesinde Hizbullah’ın desteklediği Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi lideri Esed Hardan’ın önüne geçti ve Rum Ortodoks koltuğunu kazandı.

1990’lardan bu yana ilk kez iki muhalefet adayı, Hizbullah ve Emel Hareketi’nin adaylarını bu bölgede geçebildi.

Lübnanlılar, “Devrim nerede diye sorulursa, artık mecliste olduğunu söyleyin” sloganıyla bu durumu kutluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya