Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tahran’da zamları protesto eden otobüs şoförleri gözaltına alındı

Tahran’da zamları protesto eden otobüs şoförleri gözaltına alındı

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 09:45
Tahran’da bir pazarda alışveriş yapan insanlar (Reuters)

İran’da yaşam koşulları nedeniyle yapılan gösterilerin ikinci gününde otobüs şoförleri gözaltına alındı.

İran İşçi Haber Ajansı'nın (ILNA) haberine göre Tahran Otobüs Şirketi’nde çalışan Muhsin Bakıri, “İki sürücü, nakliye şirketinin genel merkezinin önünde düzenlenen grev sırasında gözaltına alındı” dedi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Salı günü düzenlenen grev sırasında başka şoförler de gözaltına alındı.

Bakıri, şoförlerin neden ve kaç kişinin gözaltına alındığını açıklamadı. Bakırı, “Şoförlerin yakında serbest bırakılacağını umuyorum. Bu kişiler yasadışı bir şey istemiyor, sadece ücretlerinde zam istiyorlar” dedi.

Reformist çizgideki Şark Gazetesi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Tahran Otobüs Şirketi’nin şoför ve çalışanlarının Yüksek Çalışma Konseyi'nin maaşlara yüzde 10 zam yapılmasını öngören bir kararı uygulamamasını kınadığı belirtildi.

Şark gazetesinin Twitter hesabından yayınladığı video görüntülerinde, göstericilerin dün Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani’yi ‘yetersiz’ olarak nitelendiren slogan atarak istifasını istediği görülüyor.

AFP muhabirleri, Tahran sokaklarında otobüslerin çalıştığını belirtirken grevin devam edip etmediğine dair bir açıklama yapmadı. İran Resmi Haber Ajansı IRNA’ya göre Zakani, grev yapan işçiler ile bir araya geldi. Zakani, bir komitenin maaş artışı üzerinde çalıştığını belirtti.

ABD yaptırımlarının etkilediği İran’da enflasyon yüzde 40’a ulaştı.

Tahran, yağ ve süt ürünleri gibi bazı temel gıdalara zam yapılmasının ardından yapılan protestolara karşı bazı eyaletlerde internet erişimini kesti.

IRNA, başta Tahran olmak üzere birçok eyalette yüzlerce kişinin gösterilere katıldığını duyurdu.

Akaryakıta yapılan zammın ardından 2019 yılının Kasım ayından bu yana halk, daha iyi yaşam koşulları ve hayat pahalılığı nedeniyle gösteriler düzenliyor.

Yetkililer bu protestolarda 230 kişinin hayatını kaybettiğini, Birleşmiş Milletler (BM) ise 400 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya