Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, gıda güvenliğini desteklemek için önemli adımlar atıyor

Suudi Arabistan, gıda güvenliğini desteklemek için önemli adımlar atıyor

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 13:30
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Velid el-Hureyci (SPA)

Suudi Arabistan, gıda güvenliğini artırmak için önemli adımlar attığını, gıda çeşitlenmesini teşvik etmeyi, iklim değişikliğinin zorlukları ve su kaynaklarının kıtlığıyla yüzleşmeyi amaçlayan stratejiler geliştirdiğini doğruladı. Bu çabalar Suudi Arabistan’daki gıda güvenliğinin iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Söz konusu stratejiler, ABD’nin ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler’de (BM) gerçekleştirilen Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı isimli toplantıya katılan ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan adına konuşma yapan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Velid el-Hureyci’nin açıklaması sırasında geldi.

Hureyci açıklamasında, “Uluslararası toplumun karşı karşıya olduğu zorluklar, çok taraflı uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesini gerektiriyor. Bugün karşı karşıya olduğumuz ortak zorluk, gıda güvenliğine yönelik tehdit. Sürdürülebilir toparlanmanın yolu, hepimizin bununla yüzleşmek için birlikte çalışmasına bağlı” ifadelerini kullandı.


Hureyci, BM tarafından kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinin, sürecin başlangıcından bu yana kaydettiği ilerlemeye rağmen, insanlarının isteklerini karşılamak, daha iyi ve daha sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için ülke hükümetleri tarafından benimsenen bir model olması gerektiğini belirtti. Suudi yetkili, sürdürülebilir kalkınmaya ulaşma yolunda yaşanan aksaklıkların hedefe ulaşmayı son derece zor hale getirdiğini kaydetti.

Hureyci, kalkınma sürecinin tamamlanması ve küresel gıda güvenliği için gerçek bir tehdit oluşturan bir dizi zorluk ve risk olduğuna dikkati çekti.


Açıklamasında, yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasının, uluslararası sistemin çıplak gözle görülmeyen bir virüsle mücadelede ne denli kırılgan olduğunu gösterdiğini bildiren Hureyci, pandeminin uluslararası ekonomilerde ciddi bozulmalara yol açtığını, insanların yaşamları ve geçim kaynakları üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu ve ekonomik iyileşmelerde keskin düşüş yaşandığını aktardı.

Hureyci, pandeminin küresel olarak gıda ihtiyacının azalmasına neden olduğu için zor kazanılan kalkınma kazanımlarını olumsuz etkilediğini ve özellikle en yoksul ülkelerde gıda güvensizliği düzeyinde önemli bir artışa yol açtığını ifade etti.

Suudi yetkili ayrıca, çevresel zorluklar ve iklim değişikliği arasında Suudi Arabistan'ın gezegeni ve biyolojik çeşitliliği korumaya ve gıda güvenliğini sağlamanın önemli bir nedeni olan sağlıklı ekosistemleri korumaya büyük önem verdiğine dikkati çekti.

Hureyci, Suudi Arabistan Krallığı’nın 2030 Vizyonu ile sürdürülebilir tarım sektörü inşa etmeye, gıda sistemlerini destekleyen sektörleri güçlendirmeye, bu konuda yeni sistemler geliştirmeye ve tarımsal üretkenliği iyileştirmeye yönelik sürdürülebilir kalkınma çabalarına odaklandığını belirterek, gıda güvenliğinde sürdürülebilir ilerleme sağlamak için araştırma ve yenilik yeteneklerini ilerletmeye çalıştıklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya