Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Suudi Arabistan ile güçlü savunma ortaklığına olan bağlılığını vurguladı

ABD, Suudi Arabistan ile güçlü savunma ortaklığına olan bağlılığını vurguladı

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 09:45
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin (SPA)

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, dün Washington’a yaptığı ziyarette ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir araya geldi.

Austin, görüşmenin ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, Prens Halid ile görüşmekten duyduğu mutluluğu belirterek, ABD’nin Suudi Arabistan ile güçlü savunma ortaklığına olan bağlılığını vurguladı.

ABD’li Bakan, “Suudi Arabistan’ın İran’ın bölgedeki istikrarı bozucu faaliyetleri konusundaki endişelerini paylaşıyorum ve Suudi Arabistan’ın uzatılması gereken Yemen ateşkesini ilerletme konusundaki yapıcı çabalarını memnuniyetle karşılıyorum” ifadelerini de kullandı.

Suudi Bakan Prens Halid ise, Twitter paylaşımında, görüşmede Suudi Arabistan-ABD ortaklığını ve iki dost ülke arasında devam eden stratejik askeri işbirliğini gözden geçirdiklerini bildirdi.

Prens Halid, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, ABD-Suudi Arabistan Ortak Stratejik Planlama Komitesi toplantıları kapsamında ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl ile görüştüğünü de duyurdu.

Suudi Bakan, Kahl ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve ortak çıkarları savunma da dahil olmak üzere küresel güvenlik ve istikrarla ilgili bir dizi konu hakkında kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Pentagon’un açıklamasında ise, “ABD-Suudi Arabistan Ortak Stratejik Planlama Komitesi, Prens Halid bin Selman ve Colin Kahl başkanlığında 17-18 Mayıs’ta Pentagon’da toplandı. Komite, üst düzey ABD ve Suudi yetkililerin iki ülkenin savunma ilişkilerini güçlendirme amacıyla devam eden güvenlik endişeleri ve askeri işbirliğinin tartışıldığı ana güvenlik forumudur” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Heyetler İran’ın bölgedeki istikrarı bozucu faaliyetleri hakkında kapsamlı bir şekilde görüştü. Bölgedeki şiddet içeren devlet dışı gruplara yasadışı silah kaçakçılığına karşı koyma çabalarını artırma konusunda anlaştılar” denildi.

Pentagon’un açıklamasına göre, Prens Halid, ABD ve Suudi Arabistan’ın savunma ortaklığının gücünü vurguladı.

Kahl ise, Suudi Arabistan’ın ABD'nin stratejik bir ortağı olduğunun altını çizerek, ABD’nin Suudi Arabistan’ı dış tehditlere karşı savunmada destekleme taahhüdünü yineledi.

Taraflar, ABD’nin Çin’e yaklaşımı, Yemen’deki savaş da dahil olmak üzere Ortadoğu’daki güvenlik sorunları, deniz tehditleri ve şiddet yanlısı radikal örgütleri de tartıştı.

Kahl, Suudi Arabistan’a, ‘ateşkesi uzatmak ve savaşı yakında sona erdirmek’ umuduyla Yemen’deki mevcut ateşkesin sağlanması için ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte çalıştığı için teşekkür etti.

Entegre bölgesel hava ve füze savunmasının geliştirilmesi konusunda birlikte çalışma ihtiyacına da değindi.

Taraflar, ortak tatbikatlar yoluyla ABD-Suudi Arabistan askeri işbirliğini ilerletmeye devam etmenin önemine vurgu yaparak, iki ülke arasında bölgesel işbirliğini genişletmek için duyulan güçlü isteği ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya