Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB yeraltı doğalgaz depolarının kışa kadar yüzde 80 oranında doldurulması konusunda anlaştı

AB yeraltı doğalgaz depolarının kışa kadar yüzde 80 oranında doldurulması konusunda anlaştı

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 09:15
Doğalgaz istasyonu (AP-Arşiv)

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerdeki yer altı doğalgaz depolarının Kasım ayına kadar en az yüzde 80 oranında doldurulmasını zorunlu hale getirecek mevzuata ilişkin yapılan müzakerelerde anlaşma sağladı.

Anlaşmaya göre, AB’nin yeterli arzını sağlamak amacıyla, yer altı doğalgaz depolama tesislerinin doluluk oranı daha sonraki kış dönemi öncesinde yüzde 90’a çıkarılacak.

AB Konseyi, üye devletlerin LNG stokları veya alternatif yakıtlarını hesaplayarak kısmen yüzde 90 hedefine ulaşabileceklerini belirtti.

AFP’nin haberine göre, 2022 için asgari doluluk hedefi yüzde 80 olacak, ancak AB toplu olarak yeraltı doğalgaz depolama kapasitesini yüzde 85’e çıkarmak için çaba gösterecek.

Doğalgaz depolama tesisleri olmayan 9 AB ülkesi (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Slovenya), son beş yıldaki ortalama tüketiminin en az yüzde 15’inin başka bir üye ülkede depolanmasını sağlamak zorunda kalacak.

5 ülkedeki (Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Avusturya) depolama tesisleri, AB’deki toplam depolama kapasitesinin üçte ikisini oluşturuyor.


Avrupa Komisyonu tarafından 23 Mart’ta yapılan öneriye dayanan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için AP ve AB Konseyi tarafından resmi onay gerekiyor.

AB, 2021’de Rusya’dan 155 milyar metreküp doğalgaz ithal etti. Bu, AB’nin doğalgaz ithalatının yüzde 45’ini ve tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Brüksel, ABD, Cezayir ve Ortadoğu’ya yönelerek tedarikçilerini çeşitlendirmeye başladı.

Komisyon, Rusya’dan doğalgaz alımlarını bu yıl üçte iki oranında azaltmak ve 2030’dan önce Rusya’nın fosil yakıtlarına olan bağımlılığını bitirmek istiyor.

Avrupa, Rus fosil yakıtlarına bağımlılığını bitirmek, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını hızlandırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için Çarşamba günü 210 milyar euroluk bir plan sundu.

Avrupalılar, önümüzdeki Ağustos ayından itibaren Rus kömürü ithalatını durdurduğunu açıklamışlardı.

AB’ye üye ülkeler, yıl sonuna kadar Rusya’ya petrol ambargosunu tartışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya