Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Ukrayna’ya ‘Terminatör’ olarak bilinen tank destek muharebe araçlarını konuşlandırdı

Rusya, Ukrayna’ya ‘Terminatör’ olarak bilinen tank destek muharebe araçlarını konuşlandırdı

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 12:45
Ukrayna’nın doğusundaki Donbas çevresinde görülen tank destek muharebe araçları (New York Post)

ABD merkezli New York Post gazetesine göre, Rusya Ukrayna savaşının ön saflarına ‘Terminatör’ olarak bilinen tank destek muharebe aracı BMPT’yi gönderdi. 

Times of London gazetesi ise, tank destek muharebe araçlarının Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve savaşın ana muharebe alanı haline gelen Donbas çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Kremlin’e yakın Rusya 1 televizyonu muhabiri Aleksandr Sladkov, Telegram üzerinden “Terminatörleri kullanmaya başladık, Tanrıya şükür” mesajını paylaştı.

UK Times gazetesine göre, dört tanksavar füzesi, iki 30 mm top, iki el bombası fırlatıcı ve bir makineli tüfekle donatılan ve saatte 37 mil hıza sahip olan Terminatör, Rus kuvvetleri tarafından ilk kez Suriye’de kullanıldı.

Düşman helikopterleri, silahlı insansız hava araçları (SİHA) veya alçaktan uçan uçaklardan gelen saldırıları engellemek için kullanılan Terminatör, vurulduğunda hasarı sınırlamak için reaktif zırhlarla donatıldı.

RIA Novosti’ye konuşan askeri bir kaynak, “Terminatör, tank müfrezeleriyle birlikte Ukrayna mevzilerinin, zırhlı araçların ve tanksavar füze sistemlerinin imhasında yer alıyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da Terminatör’leri konuşlandırması, Batı istihbaratının Moskova’nın işgal sırasında planlarını gerçekleştirmede başarısız olduğu ve ezici kayıplar yaşadığını açıkladığı bir zamanda geldi.

Ukrayna tarafından dün yapılan açıklamada, savaş sırasında şu ana kadar 28 bin 500 Rus askerinin öldürüldüğü, bin 250’den fazla tank ve 3 binden fazla zırhlı personel aracının imha edildiği bilgisi yer aldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı planladığı gibi gitmiyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya