Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Interpol, Lübnan’dan Carlos Ghosn'u tutuklamasını istedi

Interpol, Lübnan’dan Carlos Ghosn'u tutuklamasını istedi

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 11:30
Geçen yıl Mayıs ayında bir basın röportajı veren Carlos Ghosn (AP)

Lübnan, Renault-Nissan-Mitsubishi’nin eski CEO’su olan Carlos Ghosn hakkında, Fransız makamları tarafından yaklaşık bir ay önce çıkarılan uluslararası tutuklama emrine istinaden, Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’ndan (Interpol) bir kırmızı bülten bildirisi aldı.

Lübnanlı önemli bir yargı kaynağı dün Fransız haber ajansı AFP’ye, Renault-Nissan-Mitsubishi’nin eski CEO’su Ghosn ile ilgili olarak, “Cumhuriyet Başsavcısı Yargıç Gassan Uveydat, Ghosn hakkında Fransa’nın çıkardığı tutuklama emrine binaen Interpol kırmızı bülten bildirisi aldı” ifadelerini kullandı. Paris’in Nanterre bölgesindeki bir mahkeme, Ghosn’un hakkında geçen ay uluslararası bir tutuklama emri çıkardı. Tutuklama emri, savcılara göre Ghosn’un liderlik ettiği Renault-Nissan-Mitsubishi Anonim Şirketi ile bir Umman şirketi arasında 16,3 milyon dolar fazla bir miktarda şüpheli ödemeyle ilgili olduğunu söyledi. Ghosn hakkındaki suçlamaları reddetti.

Kırmızı bülten, Lübnan yargısını bültenin uygulanmasına yönelik zorlu bir durumda bıraktı. Lübnan yargısından konuşan kaynak, Uveydat’ın önümüzdeki günlerde veya gelecek haftanın başlarında Ghosn’a celp göndererek onu sorgulamak için bir tarih belirleyeceğini belirtti.

Kaynak, Uveyda’nın Ghosn için derhal tutuklama emri çıkarıp, Fransız makamlarını bu konuda bilgilendirebileceğini ve iade talebiyle birlikte adli dosyasını teslim etmelerini isteyebileceğini yada Fransa tarafından dosya gelip de son kararı verilene kadar, Ghosn’a sadece ikamet belgesi verip seyahat etmesini engellemeye karar verebileceğini belirtti.

Kaynak, kanunların bir Lübnan vatandaşının başka bir ülkeye iadesini engellemesi sebebiyle, Lübnan’ın Lübnan asıllı Ghosn’u Fransa’ya iade etmeyi kabul etmeyeceğini düşündüğünü ancak kendisine yöneltilen suçların gerçek ve Lübnan yasalarına göre cezalandırılabilir olduğuna karar verilmesi durumunda, Lübnan mahkemelerinde yargılanabileceğini belirtti.

Interpol tutuklama emri çıkaramaz veya soruşturma ve kovuşturma başlatamaz ancak uluslararası mahkemeler veya üye devletler kırmızı bültenin yayınlanmasını talep edebilirler. Diğer yandan Lübnan yasaları, vatandaşların yargılanmak üzere yabancı bir ülkeye iade edilmesine izin vermiyor. Fransız, Lübnan ve Brezilya uyruklu iş insanı, 2018’de tutuklanmasının ardından yargılanmayı beklediği Japonya’dan Türkiye üzerinden Lübnan’a tartışmalı kaçışının Aralık 2019’dan bu yana Lübnan’da ikamet ediyor.

Tokyo’da adil yargılanabileceğine inanmadığı için kaçtığını söyleyen Ghosn, aynı zamanda Nissan Şiketini, Mitsubishi ile Renault arasındaki ittifakı derinleştirmeye çalışırken, kendisini tutuklamak üzere savcılarla suç ortaklığı yapmakla suçladı.

2020’de Interpol Ghosn için tutuklama emri çıkardı. Teşkilat, Beyrut yönetmine Ghosn’un Japonya’dan  kaçtığını ve yargılanmak üzere Tokyo yetkilileri tarafından arandığını bildirdi. Buna karşılık, Japonya ile bir iade anlaşması olmayan Lübnan makamları ise Ghosn’u tutuklamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya