Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu, 2022 nüfus sayımına katılımın zorunlu olduğunu açıkladı

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu, 2022 nüfus sayımına katılımın zorunlu olduğunu açıkladı

Kurum, nüfus sayımına katılmayan, yanlış bilgi veren ve ihlal eden kişilere para cezası verme hakkına sahip olduğunu açıkladı
Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 09:30
Cezanın beş yüz riyalden az ve bin riyalden fazla olmayacağı belirtildi (Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu)

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu (GASTAT), Genel Nüfus ve Konut Sayımı Programı’na katılımın zorunluğu olduğunu açıkladı.

GASTAT Sözcüsü Muhammed el Dahini, sayım işini kasten engelleyen, gerekli bilgileri vermeyen ya da yanlış bilgiler veren kişilere para cezası verilebileceğini açıkladı. Dahini, GASTAT’ın 14. maddesine göre bu kişilere suçu ilk kez işlediklerinde beş yüz riyalden az bir meblağ para cezası verileceğini ancak kişinin nüfus sayımını birden fazla engellediği veya ihlal ettiği durumlarda bin riyalden daha az bir meblağ para cezasının verileceğini açıkladı.

Dahini, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“GASTAT olarak para cezası uygulamamızın sınırları var. Alan görevlisi, bölge amiri dışında kimse vatandaşlarımıza ceza veremez. Çalışanımız, vatandaşımızın sayıma katılması için birden çok fırsat verecek. Para cezası, vatandaşlarımızın uyarılmasından sonra yapılacak.”

Dahini, geçmişte ve bugünlerde gerçekleşen nüfus sayımında vatandaşların işbirliğinde bulunmasına övgüde bulunarak nüfus sayımına doğru bir şekilde katılmanın ulusal bir görev olduğunu belirtti. Nüfus sayımının sonuçlarının eğitim, sağlık ve diğer sektörlere güncel veriler sağlayarak Suudi Arabistan’ın geleceğine yardımcı olacağı kaydedildi.

Dahini, ülke vatandaşlarının ve sakinlerinin nüfus sayımına kolayca katılması için dijital formların devreye girdiğini açıkladı. Kurum, vatandaşların saha görevlisi ile iletişime geçmesine gerek kalmadan telefonları veya bilgisayarları ile nüfus sayımına katılabileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya