Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan: Mikati hükümeti ‘finansal iyileşme’ planını onayladı

Lübnan: Mikati hükümeti ‘finansal iyileşme’ planını onayladı

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 10:00
Cumhurbaşkanı Mişel Avn dün Başbakan Necib Mikati’nin son toplantısına başkanlık etti. (Reuters)

Lübnan hükümeti dün, Hizbullah bakanları tarafından karşı çıklmasına rağmen  Bankalar Birliği tarafından daha önce reddedilen mali kurtarma planını onayladı. Telekom tarifesini en az üç katına çıkararak görevini tamamladı. Dün gerçekleştirilen oturum Bakanlar Kurulu’nun görev süresinin sona ermesiyle yapılan son toplantıydı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Baabda'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen son kabine toplantısının başlangıcında, seçimlerin kayıtlara geçen bazı olaylara rağmen kabul edilebilir koşullarda gerçekleştiğini belirterek, İçişleri Bakanlığı ve belediyelere ‘sonuç konusunda Anayasa Konseyi'ne itirazda bulunmak isteyenlere izin vermek için belirlenen sürelerin ayrıntılı olarak yayınlamaları’ çağrısında bulundu. Avn açıklamasında, bakanlar arasında hakim olan anlayış ve hükümet ömrünün kısa döneminde yapılan çalışmaları övdü.

Lübnan hükümeti, mali krizinde ardından üç yıl sonra beklenen bir mali toparlanma planını onayladı. Yeni yol haritasında yer alan reformlar arasında bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve bazı mevduat sahiplerinin birikimlerinin döviz cinsinden geri verilmesi planları da yer alıyor. Hizbullah kanadından da dahil olmak üzere çok sayıda bakanın itirazına rağmen Uluslararası Para Fonu(IMF)  tarafından gerekli finansmanın serbest bırakılması da temel prosedürler arasında.

Lübnan’ın geçtiğimiz nisan ayında  IMF ile 46 aylık bir süre zarfında ödenmesi planlanan 3 milyar dolarlık kredi konusunda ön anlaşmaya vardığı belirtildi.

Nisan ayı ortalarında ise Lübnan Bankalar Birliği, hükümetin mali kurtarma planının son taslağını tamamen karşı olduğunu açıklayarak hükümetin, Merkez Bankası ile benimsediği politikalarından kaynaklanan kayıpların büyük bir kısmını bankalara ve mevduat sahiplerine yüklediğini bildirdi. Bu durumun finans sektöründe güven kaybına yol açacağı kaydedildi. Hükümet finans sektörünün zararının yaklaşık 72 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Lübnan bankaları, yolsuzluğun ve savurganlığın dışa vurumu olan ve 2019 yılında başlayan ekonomik çöküşle onlarca yıldır hükümete en büyük borç verenlerden oldu. Ekonomik çöküş, mevduat sahiplerinin hesaplarına ulaşmasını engellerken, yerel para birimi değerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybetti.

Hükümet son toplantısında, önümüzdeki temmuz ayının ilk gününden itibaren telekomünikasyon tarifesini yükseltmeye karar verdi. Ayrıca gümrük doları ile ilgili madde de bakanlar kurulunun geri çekmesiyle düştü.


Editörün Seçimi

Multimedya