Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Devlet Başkanı, müttefiklerle yapılan anlaşmayla Rusya’dan tazminat istiyor

Ukrayna Devlet Başkanı, müttefiklerle yapılan anlaşmayla Rusya’dan tazminat istiyor

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 13:30
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, üniversite öğrencileriyle video konferans yoluyla konuşurken (DPA)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün, ülkesinin müttefikleriyle, savaş sırasında Rus güçlerinin verdiği zarar için Moskova'dan tazminat almak adına resmi bir anlaşma imzalamayı önerdi.

Rusya'nın Ukrayna'nın altyapısını mümkün olduğu kadar yok etmeye çalıştığını söyleyen Zelenskiy, bu konudaki bir anlaşmanın saldırgan eylemler planlayan ülkelerin bedelini ödemek zorunda kalacağını açıkça ortaya koyacağını aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı açıklamasında, müttefik ülkeleri çok taraflı bir anlaşma imzalamaya ve Rusya'nın eylemlerinden zarar gören herkesin uğradığı tüm kayıplar için tazminat almasını sağlayacak bir mekanizma kurmaya çağırdı.

Zelenskiy, böyle bir anlaşma kapsamında imzacı ülkelerdeki Rus parasına ve mülküne el konulacağını, ardından tazminat için özel bir fona yönlendirileceğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Bu adil olurdu. Rusya bize attığı her füzenin, her bombanın, her merminin ağırlığını hissedecek” dedi.

Kanada geçtiğimiz ay, ceza kanunu el konulan ve yaptırım uygulanan yabancı varlıkların mağdurlara tazminat olarak yeniden dağıtılmasına veya yabancı bir ülkenin savaştan yeniden inşasına yardımcı olacak şekilde değiştireceğini açıkladı.

Zelenskiy, Kiev ile Moskova arasındaki müzakerelerin çıkmaza girdiği bir zamanda Ukrayna'daki savaşı yalnızca ‘diplomatik’ araçların sona erdirebileceğini vurguladı. Zelenskiy Ukrayna merkezli bir televizyon kanalına verdiği röportajda, çatışmanın sonunun diplomatik olacağını belirterek, “Savaş kanlı olacak, muharebeleri ve çarpışmaları içerecek ama kesinlikle diplomatik yollarla sona erecek” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya