Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, BBC’den tarafsızlık ve çeşitliliğe odaklanan bir inceleme yürütmesini istedi

İngiltere, BBC’den tarafsızlık ve çeşitliliğe odaklanan bir inceleme yürütmesini istedi

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 17:15
Londra’daki BBC merkezi (Reuters-Arşiv)

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC’nin daha fazla tarafsızlığa ulaşmasına ve daha çeşitli bir işgücü oluşturmasına yardımcı olmak için reformlara ihtiyaç olup olmadığını değerlendirmek için bir inceleme başlatıldı.

Eğitmek, bilgilendirmek ve eğlendirmek için kurulan BBC, David Attenborough gibi medya profesyonelleri tarafından yüksek kaliteli haber, drama ve belgesel üretimiyle dünya çapında beğeni topladı.

Ancak son yıllarda, özellikle Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması nedeniyle İngiltere’yi saran siyasi ve kültürel farklılıkların üstesinden gelmek için zorluklarla karşılaştı.

Eleştirmenler, kanalın Londra ve büyük şehirlere odaklanarak, ülkenin büyük bölümlerini gözden kaçırdığını söyledi.

Kültür Bakanı Nadine Dorries konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“BBC, dünya çapında bir yayıncıdır, ancak tüm yayıncılar gibi hızla değişen bir ortama uyum sağlaması gerekir. Hükümet, BBC’nin daha tarafsız, daha erişilebilir ve ülkemizin çeşitli bakış açılarını daha iyi yansıtmasını sağlamaya kararlıdır. Bu inceleme, BBC’yi fon sağlayanlara karşı daha hesap verebilir hale getirme, insanların iş olanakları elde etme ve kamu yararına çalışmaya devam etme şansını artırma konusunda son zamanlarda kaydedilen ilerleme üzerine inşa edilecek.”

Dijital Kültür, Medya ve Spor Dairesi (DCMS), BBC’ye işçi sınıfı kökenli insanlara fırsat eşitliğinin teşvik edilmesi için yeni bir yasal talimat verildiğini bildirdi.

Bu talimatlar, personelin yüzde 25’inin düşük sosyo-ekonomik geçmişe sahip olması, radyo üretiminin yüzde 50’si ve televizyon programı üretiminin yüzde 60’ının 2027’nin sonuna kadar Londra dışında olması ve 2025 yılına kadar yılda bin kişiye mesleki eğitim fırsatı sağlanmasını içeriyor.

DCMS, ayrıca hükümetin BBC lisans ücretleri ve alternatif finansman modellerinin fizibilitesi için ayrı bir inceleme başlatacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya